Zahrada nad Metují dostala přednost před technickými službami. Ty podle města nezvládly úpravu parku. Firma hlavního architekta parku Tomáše Jiránka se tedy bude do konce roku starat o park, i když jejich nabídka údržby byla o několik milionů dražší, než cena technických služeb.

„Ceny technických služeb byly výrazně nižší a vlastně nereálné. Tomu také odpovídala kvalita odvedené práce,“ řekl před časem starosta Jozef Ďurčanský.

Lidé upozorňovali hlavně na prostor parku Pod Valy, že je zaplevelený a u zdi sousedící se Studenstkou ulicí trčí často i metr vysoký plevel. Začali ji dokonce říkat „Zeď nářků“. „Je tu na 50 druhů plevele, trav a dřevin,“ uvedla v červenci zahradnice Marcela Šerá.

Poděbraďák Jaroslav Sedláček přinesl na poslední schůzi zastupitelů kytici plevele, kterou natrhal právě u „Zdi nářků“. „Jednu už jsem předal místostarostce, druhou technickým službám a teď mám pro pana Vondru, nechám kolovat,“ řekl Sedláček, který na bolavé místo parku Nymburský deník upozornil.

Na Sedláčkovo upozornění reagoval na schůzi vedoucí odboru životního prostředí Jindřich Vondra: „Zajistíme nápravu.“
Minulý týden k ní skutečně došlo. „Musíme s panem Jiránkem posoudit, zda tato vegetace není na odpis. Zřejmě dojde na tomto místě k výměně rostlin,“ řekl Vondra.

Podle architekta Tomáše Jiránka je plocha u „Zdi nářků“ opravdu zralá k obměně. „Musíme s městem dohodnout, co s tím provedeme,“ uvedl Jiránek.
V současné době firma odstraňuje plevel z břečťanu a provádí zmlazovací řezy.

V parku dojde i k rekonstrukci a výsadbě nového břečťanu. Ten totiž pokrývá většinovou plochu v této části C. Město na něj v rámci rozpočtového opatření uvolní 411 tisíc korun. „Břečťan v některých částech nevytváří souvislý koberec, je potřeba ho zde dovysadit,“ vysvětlil Vondra.
Podle zastupitele Lubomíra Zíty břečťan umírá, protože projektant nezvolil vhodná místa.

Někteří zástupci Poděbradského fóra chtěli ještě schválit návrh o kontrole provedení a vyúčtování realizace celého díla s názvem Revitalizace lázeňského parku. Jejich návrh ale neprošel. „Nebráníme se žádné kontrole. V poslední době tu ale dvě komise kontrolovali park z různých hledisek. Vždy s pozitivním výsledkem,“ uvedla místostarostka Jiřina Soukupová.