Nové parcely pro bydlení vznikají v Nymburce jako houby po dešti. Územní plán města počítá s bytovou i individuální zástavbou hned v několika lokalitách. Největší z nich jsou v Drahelicích. S parcelami pro stavbu se počítá i v Jankovicích a ve středu města.

Za pár let by tak v Nymburce mohly přibýt dvě úplně nové čtvrti. A to právě v Drahelicích a za jankovickým sídlištěm, kde kvůli blízkosti dráhy musel investor postavit u kolejí protihlukovou stěnu. Dohromady zde má vyrůst 120 rodinných domů.

Největší potenciál pro výstavbu je v lokalitě bývalých drůbežáren. Plocha, určená pro výstavbu, je však také po pravé straně ve směru na Kostomlaty nad Labem. Tam už se dokonce stavět začalo. „Další území je pak trojúhelník zatáčky směrem na Kostomlaty a Kostomlátky,“ řekla vedoucí stavebního odboru Marie Kusovská.

Bytové i rodinné domy by měly vyrůst i v lokalitě za hřbitovem nebo ve směru na Kamenné Zboží.

Sedmadvacet nových parcel vznikne i v ulici Luční. O prodeji obecního pozemku nedávno rozhodli zastupitelé. Za 800 korun za metr čtvereční pozemek za železniční tratí v Drahelicích město prodá firmě Elo Morávia.

S první urbanistickou studií, kterou firma předložila, radní nesouhlasili. „Je to moc nahuštěné, projekt se nám nelíbí,“ řekl tehdy místostarosta Miloš Petera. Firma však přišla s novým návrhem, ve kterém snížila počet domů z 31 na 27 a s tím už vedení města spokojeno bylo. Zástavba má být řešena typovými a řadovými domy. Počítá se i s úpravou terénu.

Zajímavé místo pro bydlení vzniká i kousek od parku pod hradbami, podél ulice U Cukrovaru. Na sedmi parcelách by tu mělo vyrůst sedm rodinných domů s výhledem na řeku Labe.