„Papučovým dnem začíná Týden pro mobilní hospice, který má veřejnosti přiblížit činnost domácích hospiců,“ vysvětluje Bohumila Urbanová, ředitelka Domácího hospice Nablízku a dodává, že právě díky péči domácích hospiců mohou i vážně nemocní lidé umírat doma, obrazně řečeno v bačkorách. Jejich malý hospic už od začátku své činnosti doprovodil na konci života okolo šesti desítek lidí z Lysé a okolí.

S myšlenkou uspořádat tuto akci přišel před rokem ostravský mobilní hospic Ondrášek. „Na Moravě se doma chodí v papučích, tak proto papučový,“ směje se Martina Dunděrová z ostravského Mobilního hospice Ondrášek. „Když jsme se ptali lidí, co komu evokuje domov, tak většina lidí řekla, že papuče, proto jsme vymysleli ten název. Až později jsme se dozvěděli, že v Čechách se doma chodí v bačkorách. Tím, že si je ten den vezmete do práce, podpoříte mobilní hospicovou péči a možnost dožít svůj život až do konce doma,“ vysvětluje název.

Papučový den podpoří také městské knihovny v Lysé, Milovicích a v Nymburce a jejich zaměstnanci, kteří v pondělí nazují bačkory i v práci. „Mám radost, že se k nám připojily i knihovny,“ říká Bohumila Urbanová. „Zaměstnanci naší knihovny se rozhodli k papučovému dni připojit, neboť rádi podpoří myšlenku a práci hospiců. Služeb Domácího hospice Nablízku, jehož činnost se slibně rozvíjí, využívá stále více lidí. To samotné už dokládá smysl této služby. Připojením k Papučovému dni budeme mít možnost alespoň symbolicky vyjádřit podporu této smysluplné formě paliativní péče,“ vysvětluje svou účast vedoucí Městské knihovny v Lysé Jana Bajerová.

Pořadatelé akce vybízejí všechny, kdo o papučovém dni (nebo i během celého Týdne pro mobilní hospice) budou chodit do práce v domácí obuvi, aby dávali své fotky na facebook či instagram s hashtagem #papucovyden. „Podpoří tím dobrou myšlenku, navíc to může být docela zábava,“ doplnili zástupci lyského hospice.

KATEŘINA ŠŤASTNÁ