Nymburský katolický farář Jaroslav Krajl zná i některé knihy dosluhujícího papeže.

Podle Krajla se jedná o velmi vzdělaného člověka. „Na jednu stranu zastával hodně tradiční názory, na druhou stranu dokázal komunikovat i s lidmi smýšlejícími velmi progresivně. Osobně jsem četl první i druhý díl jeho knihy Ježíš Nazaretský. Je to velmi vzdělaný člověk," řekl Krajl.

V září 2009 o svatováclavském víkendu byl také nedaleko papeže při jeho návštěvě Čech. Přímo ruku si s ním ale nepodal, tak blízko se k jednomu z nejlépe střežených lidí planety nedostal.

To se však poštěstilo Markétě Čapkové z Nymburka. „My jsme se přivítali se Svatým otcem v sobotu 26. září, kdy přijížděl do kostela Panny Marie Vítězné. To je jedno z hlavních poutních míst u nás. Papež si je sám vybral jako místo setkání s rodinami," vyprávěla krátce po setkání šťastná Nymburačka. A jak už bylo řečeno, došlo i na osobní rozhovor a podání ruky. „Cítila jsem sílu a skromnost zároveň. Papež působil velmi klidně, vyrovnaně. Musím říci, že jsem vůbec nepočítala s tím, že se setkáme osobně. To setkání bylo pro mě jako dárek," uvedla Markéta Čapková.

Papež Benedikt XVI. tehdy také dostal perokresbu od nymburského rodáka a výtvarníka Jana Severy. Do rukou mu jí předal starosta Brandýsa přesně 28. září 2009. Jednalo se o perokresbu svatováclavského kostela.

Zpráva o rezignaci Benedikta XVI. šokovala celý svět. Papež skončí v úřadu 28. února ve 20 hodin. Poté musí být v období do 15 až 20 dnů svoláno konkláve, které zvolí novou hlavu katolické církve. Pohotově zareagovaly britské sázkové kanceláře, které už pár hodin po oznámení rezignace vypsaly kurzy na osobu příštího papeže. Velmi silně se hovoří o tom, že příští papež by nemusel být Evropanem. Tuto možnost zmiňuje i nymburský duchovní. „Ano, příští papež by mohl pocházet například ze Střední Ameriky," odhaduje Krajl. Začíná se také hovořit o možném kandidátovi z africké Ghany.

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ