V pondělí zmizí z oběhu poslední haléřové mince – padesátníky. Obchodníci na Nymbursku však své zákazníky ujišťují, že se jich zrušení padesátníků téměř netkne. Zaokrouhlovat se totiž budou pouze celkové částky nákupů.

Zdražovat zřejmě nebudou ani pekárny. „U nás zůstávají rohlíky za 2,20 a housky za 2,50. Pokud vím, tak nikdo zdražení nehlásil. To už bychom museli vědět,“ prohlásila prodavačka z městecké prodejny hradecké pekárny. Podle ní se bude zaokrouhlovat právě jen konečná částka nákupu.

Ve větších supermarketech nepůjde téměř o žádný rozdíl. Tam jsou totiž ceny většinou na haléře. „Pro naše zákazníky se téměř nic nemění. Ceny zboží i princip zaokrouhlování při platbě v hotovosti zůstávají stejné jako před zrušením padesátníků,“ uvedl marketingový ředitel Tesca v České republice Michal Štádler s tím, že zákazníkům platícím platební kartou bude účtována konečná cena stejně jako nyní přesně v desetihaléřích. „Jedinou změnou je, že se při platbě v hotovosti podle standardních matematických pravidel zaokrouhlí celková cena nákupu, jejíž částka končí na padesát haléřů,“ doplnil Michal Štádler.

V nymburské Hypernově však zřejmě zaokrouhlí ceny rohlíků. „Ceny se budou i nadále zaokrouhlovat podle konečné sumy. Pokud ale rohlík bude stát 1,50 korun, zaokrouhlí se na dvě koruny,“ řekla Gabriela Králová z obchodního oddělení.

Padesátníkové mince, které lidem zůstanou v peněženkách, mohou vyměnit v bankách. „Padesátníky budeme brát, ale jen do pěti set kusů mincí. Pokud jich bude víc, budeme vyžadovat poplatek. Lidé si mohou mince vyměnit až do srpna příštího roku. Potom ještě do roku 2014 u České národní banky,“ řekla zástupkyně GE Money Bank v Nymburce.

MIlena Jínová, Lukáš Trejbal