Na padesát dobrovolníků se v sobotu i přes nepřízeň počasí pustilo do úklidu čtyřicetihektarové pastviny divokých koní v Milovicích. Při brigádě, která trvala celý den až do sedmi hodin večerních, se dobrovolníkům podařilo nasbírat tři a půl valníku nepořádku.

„Dnešní brigáda byla počtem zapojených účastníků 
i množstvím odklizeného odpadu největší, jaká se na pastvině uskutečnila. Chtěl bych všem dobrovolníkům velmi poděkovat, bez jejich pomoci bychom zvládli jen zlomek potřebné práce," ocenil pomoc Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Na úklidu se podílela Správa městských lesů Benátky nad Jizerou za spolupráci vojenských klubů. Společně uklidili nejen milovickou pastvinu, ale i okolní lesy, odkud odvezli dalších pět valníků odpadků. „Spolupráci s ekology 
i s vojenskými kluby považujeme za velice prospěšnou
i s ohledem na budoucí využití bývalého vojenského prostoru," uvedl Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou. Velmi výrazně pomohl v rámci brigády také Off-road Milovice, který využívá sousední pozemky k jízdě terénních vozidel. Na brigádě se podíleli také členové ochranářských organizací, jako Beleco nebo ČSOP Klenice, a také milovická veřejnost i dobrovolníci z Vysočiny, Jižních Čech a dalších regionů.

I když pastvina prošla v minulých dvou letech opakovaně úklidem, na velké rozloze bylo množství nepořádku skryté v hustém, dříve neprůchodném porostu. Tak, jak divocí koně a zpětně šlechtění pratuři lokalitu spásají, odkryli nejenom plochy dříve zarostlé hustými keři a třtinou křovištní pro ohrožené hořce a další kvetoucí byliny, ale také množství dříve neviditelného odpadu. Nebezpečné byly především střepy 
z černých skládek a kovové trubky a dráty z někdejších vojenských objektů, terčů 
a dalších pozůstatků na činnost armády v těchto místech.

Za týden se uskuteční v Milovicích další dobrovolnický úklidový den, který tentokrát pořádá Město Milovice a spolek Maminky dětem v rámci celostátní akce Ukliďme Česko. Ten se uskuteční v sobotu 16. dubna od 8 do 12 hodin. Jedním z míst, na které se zaměří, budou i cesty kolem pastviny s divokými koňmi a pratury.