„Speciálně mužům jsme prováděli laboratorní vyšetření cílené na přítomnost onemocnění prostaty, tzv. PSA, a ženy mohly zkonzultovat svoje dotazy týkající se rakoviny prsu,“ představuje novinky letošního ročníku internista Jan Frič.

Nečistoty na rukách, o nichž nemáme tušení, odhalovala speciální UV lampa s použitím fluorescenčního přípravku. Většina těch, kteří si na ruce nechali posvítit, se nestačila divit. Nevědomost se ale týká i mnohem závažnějších situací, a tak se v rámci Dne zdraví profesionální tým věnoval taky ukázce resuscitace. Ti nejmenší si záchranu života zkoušeli na plyšovém medvědovi. „Ve školních osnovách první pomoc momentálně chybí, a tak se dnes několik tříd základních škol vystřídalo a intenzivně trénovali. Právě žáčci prvních a druhých tříd byli velmi bezprostřední a na rozdíl od starších nemají zábrany si srdeční masáž vyzkoušet. Pro nás ale může být zásadní už to, že si zapamatují číslo tísňové linky a nejsou lhostejní pomoci,“ uvedl anesteziolog Radek Majerčin.

Prevenci nepodceňuje ani televizní kutil Láďa Hruška, který si coby královéměstecký rodák prošel většinu zastavení akce. V rámci zdravého občerstvení si návštěvníci pochutnávali i na bezlepkovém zákusku připraveném dle jeho receptu – brownies z červených fazolí. „Podobné akce by měly lidem připomenout, že největší podíl na svém zdravotním stavu mají oni sami, a to důslednou prevencí,“ pochválila městecký Den zdraví vedoucí Odboru zdravotnictví Krajského úřadu Středočeského kraje Zdeňka Salcman Kučerová, která se akce osobně zúčastnila.

LUCIE KOLÁŘOVÁ