S onemocněním přežvýkavců se v současnosti potýkají po celé Evropě. U nás byla zjištěna tři ohniska výskytu katarální horečky ovcí na Chebsku. V rámci celoevropské akce za stabilizaci nákazy a minimalizaci ztrát skotu byla 25. srpna očkování odstartována také na Nymbursku. Zde se nákaza neprojevila a vakcinace pokračuje bez komplikací.

„Z celkových stoosmdesátipěti registrovaných hospodářství na Nymbursku už vakcinace proběhla z jedné třetiny,“ informoval ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj Zdeněk Císař. V okrese je evidováno 12 317 kusů skotu, 751 ovcí a 87 koz, přičemž očkování je nutné u zvířat starších tří měsíců.

Přihlásili už se také drobní chovatelé s jedním nebo dvěma kusy dobytka, především jde o ovce a kozy, kteří nejsou zaregistrovaní v databázi a nelze jim tedy vakcínu poskytnout. „V těchto případech je nutné se dodatečně zaregistrovat v Registru hospodářských zvířat,“ upozorňuje Císař.

Katarální horečka ovcí představuje infekční onemocnění ovcí a skotu, způsobené virem, který přenáší pakomár Tiplík rodu Culicodes. Dosah jeho pohybu, tedy i přenosu viru od ohniska nákazy, je zhruba 150 kilometrů.

Nemoc se výrazněji projevuje u ovcí, skot je tedy lepším přenašečem viru. Zda je zvíře infikované lze poznat na první pohled podle otoků kolem očí a paznechtů, poté sliněním a hnisavým či krvavým výtokem z nozder. Příznaky provází výrazný úbytek tvorby mléka. Nemoc není přenosná na člověka.
Na Nymbursku provádí očkování dvanáct soukromých veterinářů a vakcínu i její aplikaci hradí stát. První kolo vakcinace má být uzavřeno 14. září, definitivně bude očkování dokončeno do konce roku.

Olga Havránková