Křižovatka ve tvaru T posunutá na severní část náměstí, ovál kolem náměstí a kruhový objezd s posunutím morového sloupu.
To jsou podle místostarosty Ivana Uhlíře tři reálné varianty rekonstrukce Jiřího náměstí, které vyplývají ze čtyř vítězných návrhů architektonické soutěže.

Vedení poděbradské radnice chce centrum města revitalizovat v nejbližších letech. Náměstí by se po rekonstrukci mělo stát příjemným místem k odpočinku pro obyvatele i pro turisty. Vyřešit by se měly také problémy s dopravou a nedostatkem parkovacích míst. Proto radnice vypsala zmíněnou architektonickou soutěž, která byla před několika týdny ukončena a odborná porota vybírala vítězná řešení. V soutěži se sešlo celkem 32 návrhů. Ty vítězné budou představeny veřejnosti. „Na začátku příštího roku nebo v prvním kvartálu budeme návrhy prezentovat veřejnosti v divadle nebo 
v nějaké veřejné místnosti, aby se na to lidé mohli přijít podívat. Budou také mít možnost se k návrhům vyjádřit," řekl Uhlíř.

V návrzích jde především 
o řešení dopravní situace 
v centru města, která je v poslední době neúnosná a stala se jedním z hlavních důvodů pro vyhlášení záměru na proměnu Jiřího náměstí.

Podle místostarosty jsou ve hře tři základní možnosti, jak změnit dopravní situaci. „Jeden z těch návrhů je křižovatka ve tvaru T posunutá na severní část náměstí, druhá varianta je ovál kolem náměstí a třetí je kruhový objezd s posunutím morového sloupu," vysvětlil Uhlíř. Ze čtyř vítězných prací vzejde finální projekt, město se potom bude snažit získat peníze prostřednictvím dotací a postupně náměstí zrekonstruovat," uvedl Uhlíř.

Podle dosavadních indicií se jeví jako pravděpodobné, že zásadní změnou by Jiřího náměstí mělo projít zřejmě 
v letech 2017 či 2018. Jak už řekl místostarosta, záleží na možnosti získaní dotace. 
A samozřejmě také na tom, jaká bude reakce veřejnosti a zastupitelů na případný vítězný návrh.

Kruhák neprošel už před dvěma lety

O řešení kritické dopravní situace uvažovali zastupitelé už před dvěma lety. Tehdy vzešel návrh na takzvaný malý kruhový objezd, který by bylo možné vměstnat do stávajících rozměrů křižovatky na Jiřího náměstí. Podle původního záměru měl začít fungovat o prázdninách v roce 2013 a po roce mělo vedení města projekt vyhodnotit. Na nic takového ale nedošlo.

Důvod zamítnutí byl jasný: peníze. Podle původního návrhu, který čítal pouze nakreslení objezdu v rámci současné velikosti křižovatky, měl stát maximálně 200 tisíc korun.

Jenže původní projekt byl připomínkován ze strany dopravní policie a kvůli navrhovaným bezpečnostním prvkům pro chodce se jeho cena zdvojnásobila. „Moje připomínky obsahovaly ochranné ostrůvky pro chodce v místech přecházení. Ani nemohu říci u přechodů, protože ty původní návrh úplně rušil," řekl tehdy dopravní inženýr Pavel Fiala.

Jednání zastupitelů tak rozhodlo, že zkušební kruhový objezd za 400 tisíc korun se stavět nebude. Z jednání však už tehdy vzešla myšlenka a požadavek na celkovou rekonstrukci Jiřího náměstí. 
S důrazem na řešení dopravní situace.

(s využitím ČTK)