Vysoké náklady na veřejná osvětlení se snaží snížit radnice ve středních Čechách. Nymburk a Poděbrady nejsou výjimkou.

V Nymburce nebo Poděbradech vyjde ročně údržba a provoz veřejného osvětlení na pět milionů, v Berouně to je téměř osm milionů a v Kolíně 12 milionů korun.

V Poděbradech mají asi 50 typů svítidel. „Z celkového množství 2500 svítidel je již 500 kusů vyměněno za nová," řekl místostarosta Ivan Uhlíř. Nyní poděbradská radnice jedná 
o dalších úsporách a vedení města má připravenu projektovou dokumentaci na rekonstrukci osmi ulic ve městě, kde je veřejné osvětlení v havarijním stavu.

Nymburk má plně automatizovaný systém veřejného osvětlení. „Část je řízena fotobuňkou, která reaguje na intenzitu světla. Část je řízena modernějšími astronomickými hodinami," řekla mluvčí radnice Markéta Tomčíková.

Středočeská města každý rok investují do provozu a údržby veřejného osvětlení miliony korun. Náklady se snaží snižovat nákupem úspornějších 
a efektivnějších svítidel. Špatný stav svítidel je třeba v Kutné Hoře, kde jich je mnoho zastaralých a náročných na provoz. Na opravu veřejného osvětlení by tam potřebovali kolem 70 milionů korun. ČTK to zjistila od představitelů města.

MILENA JÍNOVÁ, ČTK