Do kaple bylo instalováno profesionální interiérové osvětlení. Cílem bylo podtrhnout unikátní atmosféru vnitřního prostoru právě za pomoci světelných efektů. „Z hlediska památkové péče byly odmítnuty zásahy, které by s sebou nesla instalace svítidel na stěny. V interiéru kaple máme nově instalovány centrální moderní lustry, které svou variabilitou nastavení umožňují prostor kaple pomocí světla proměňovat a přizpůsobit pro různé účely.

Kongresové centrum s restaurací Swiss. Uvnitř by mohl vzniknout velký kulturní sál.
Poděbradský kulturní dům by mohl vzniknout na kolonádě. Město jedná s lázněmi

Autorem lustrů je firma Kuběnský, která má s architekturou světla nejen v sakrálních prostorech bohaté zkušenosti,“ řekla místostarostka Stanislava Tichá. Pomocí aplikace lze nejen volit z několika druhů přednastavených scén, ale i ovládat jejich intenzitu a jednotlivé prvky. Snímky u článku byly pořízeny při testování osvětlení, které se bude dále dolaďovat.

Tři typy osvětlení

Instalované osvětlení se skládá ze tří typů v jednotlivých částech kaple, tak aby vynikla unikátní atmosféra vnitřního prostoru. Kombinace různých typů osvětlení zajišťuje profesionální interiérové nasvícení, které je řízeno a regulováno bezdrátově. Je energeticky úsporné a s možností dálkového ovládání i nastavení určité scény. Jednotlivá svítidla jsou opatřena rameny, která umožňují polohování. Prostor podkruchtí je nasvětlen celkem pěti kusy světlometů dvou typů na přisazené vodící liště. Na kruchtě jsou dvě mobilní stojanová svítidla, vždy se dvěma světlomety odlišného typu.

Zkouška různých možností nasvícení kaple svatého Jana Nepomuckého v Nymburce.Zkouška různých možností nasvícení kaple svatého Jana Nepomuckého v Nymburce.Zdroj: se souhlasem Petra Černohouse

Hlavní prostor lodi má dva atypické lustry, které jsou vytvořeny na zakázku přímo pro nymburskou kapli. Všechna svítidla jsou navržena v LED technologii za cenu 1,4 milionu korun. Renomovaná dodavatelská firma se zabývá profesionálním architektonickým osvětlením interiérů i exteriérů a vždy pracuje s daným prostorem. Stojí například za návrhy osvětlení katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, osvětlení krovu Týnského chrámu, spolupracuje s GASK Kutná Hora, Národním technickým muzeem a dalšími.