V rámci výcviku se do ledové vody pod ztenčený led propadl připravený instruktor, oblečený do speciálního suchého obleku. „Oblek nepropustí vodu, je v něm teplo a v pohybu vydržím střídavě ve vodě tři hodiny, i když hlavu a ruce mám mokré,“ popsal vynořivší se instruktor bez jektání zuby.

Hasiči dopoledne absolvovali instruktáž na základně. Následoval praktický výcvik u předem připravených děr v ledu. „Hasiči na vlastní oči viděli, jak to vypadá, když se člověk propadne pod led a co mu pomůže,“ vysvětlil Zdeněk Vlasák, vedoucí oddělení IZS a služeb nymburského Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Tonoucí by měl rozložit ruce na led a tím co nejvíc rozloží váhu. Sám se ale dostane ven s velkými obtížemi. Záchranář se musí vždy jistit lanem nebo vytvořit lidský řetěz. Hodit tonoucímu lze samotné lano, se speciální smyčkou či plovákem. Hasiči vyzkoušeli i nafukovací matraci. Jako nejrychlejší se osvědčil suchý oblek na záchranáři, nastavovací žebřík a dvě lana. Na místě vznikal instruktážní film.