Padesát let od svého vzniku slaví v těchto dnech Domov Na Zámku, dříve klasicky Domov důchodců v Lysé. Brány tohoto domova pro starší a pokročilé věkem se poprvé otevřely v roce 1961.

Zeptali jsme se ředitele Domova Jiřího Hendricha, co se za ta léta povedlo a naopak co ne. „Jsem ředitelem krátce, nemohu hodnotit minulost. Vím ale, že se tady budovaly jídelny, pokoje, sesterny. Opravovala se kaple a kotelna změnila podobu úplně,“ vyjmenoval Jiří Hendrich.

Ten s oblibou opakuje jakési své motto, které chce realizovat. „Když nemůžeme my za životem, musí život za námi,“ říká ředitel a dokazuje to. Domov Na Zámku chce více otevřít veřejnosti.

V sobotu se na zámku uskutečnily oslavy 50 let Domova ve velkém stylu. „Vystoupily mažoretky, místní dechovka Šporkovjanka složená z klientů Domova, skupina historického šermu, či lyská rodačka, jinak známá herečka a dabérka Růžena Meruňková,“ uvedl Hendrich.
Herečka Meruňková přednesla se svou sestrou Hanou Moravovou pásmo poezie.

V souvislosti s hereckou kariérou paní Meruňové nelze nevzpomenoput na šestidílný seriál Vlastimila Venclíka Pomalé šípy z roku 1993, který se zčásti točil právě v Domově na lyském zámku.

Oslavy 50 let od vzniku „důchoďáku“ zahájila mše v zámecké kapli, kde zazpíval Chrámový sbor u sv. Jana Křtitele, se kterým Domov Na Zámku spolupracuje.

V areálu byla k vidění výstava z historie Domova a také výstava obrazů zaměstnance Domova Gennadije Alexandrova.

Pozvání na oslavy přijali i příbuzní a přátelé klientů.

Již několik let usiluje vedení Domova o stavbu nového pavilonu. Pro stížnosti sousedů a protesty sdružení Lysin se to ovšem zatím nedaří. Nový Domov by měl stát za základní školou Bedřicha Hrozného. Podle posledních infrmací ze Středočeského kraje se uvažuje o jiném místě a možná i o jiném městě. Jak to dopadne, ukáže čas.