Od sedmi ráno do deseti večer. A pak sčítání hlasů.

Takovou šichtu měla čtyřčlenná volební komise, která dohlížela celou sobotu na mimořádné volby konané v Osečku.

Kolem druhé odpolední měla z dosavadního průběhu předsedkyně volební komise Hana Delongová radost. „V tuto chvíli už má odvoleno 56 ze 101 možných zapsaných voličů. Nevytvářejí se tu žádné fronty, ale lidé průběžně chodí," usmívala se v čele stolu a na důkaz jejích slov vešla do dveří obecního úřadu celá rodinka.

„Dobrý den, pojďte dál, máte štěstí. Když se hezky usmějete na pana fotografa, budete třeba i v novinách," vítala radostně příchozí voliče. Ti už tak spontánní radost z fotografa neprojevovali, ale nikdo z nich se nakonec focení u urny nevzpínal.

Zatímco volební komise s rodinou, která už odvolila, probírala místní novinky, včetně toho, kdo kde nově bydlí, za okny převzalo vládu aprílové počasí. Ačkoliv část domů osvětlovaly sluneční paprsky, na okna volební místnosti dopadaly dešťové kapky a silné poryvy větru prohýbaly vrbu u přilehlého rybníku.

„Jedu se podívat vedle do vesnice na fotbal. Na Interligu," vcházel s informací na jazyku do volební místnosti bývalý a zřejmě i budoucí starosta Armin Delong. „Jedu mrknout sem, jak to tu vypadá. Jinak jsme slavní, před hodinou o nás mluvili na ČT 24. Že tu máme mimořádné volby," informoval starosta.

Ptám se na nějakou zajímavost kolem voleb. „V průběhu voleb jsme se sochařem instalovali na místním rybníku novou vodnici. To se pak podívejte," říká zcela vážně Delong a já se za chvíli přesvědčím, že si nevymýšlel.

Jedna z členek volební komise přidává další kuriozitu. „Jeli jsme s přenosnou urnou na druhý břeh Labe, převezl nás převozník. Máme tam nejstaršího člověka. A když už jsme tam byli, využilo příležitost k odvolení hned osm lidí," říká paní a pak už o poznání méně optimističtěji připojuje správu, že v noci na dnešek vykradli převozníka. „Jenom mu vzali nějaké věci z ledničky," říká paní zamyšleně.

Voliči tentokrát nemají příliš na výběr. Do sedmičlenného zastupitelstva kandiduje na jediné kandidátce právě sedm lidí. Ale nejsou na ní ti čtyři, kteří jsou údajně za konání mimořádných voleb zodpovědní.

Pak ještě požádám půvabnou členku volební komise, která je také místní nejmladší voličkou, aby mi zapózovala u volební urny. Nakonec „blejsknu" volební komisi komplet. Zasedá v ní také známý někdejší poděbradský knihkupec Jan Kaňka.

Se starostou se domlouvám, že si v neděli dopoledne zavoláme a řekneme pár vět k výsledkům. Pak už se jdu přesvědčit, jak to sluší nové vodnici u sousedního rybníčku. Je vskutku krásná a mimořádně vyvinutá.

VÝSLEDKY VOLEB A ZAJÍMAVÁ ČÍSLA

Před mimořádnými volbami 14. července byla sestavena jedna sedmičlenná kandidátka s názvem Oseček pro vás. Výsledky:

Delong Armin              48 let     vedoucí zkušebny           44 hlasů
Helich Zdeněk             62          bezpečnostní technik      43
Kadlec Jan                  31 hasič                                51  

Kudrna Petr              49            lékař                                45
Pekař Aleš                 50           tiskař                               41
Pešková Hana           61 zdravotní sestra               40
Vášová Marcela        60 učitelka                             42

K urně nakonec dorazilo celkem 66 voličů. To je v přepočtu na procenta vysoká volební účast 65,35 %. V budoucím zastupitelstvu zasedne všech sedm kandidátů. Na prvním jednání zvolí nového starostu a místostarostu.

Nové volby se konaly kvůli místnímu obchodu, říká starosta

Proč vlastně museli v sobotu místní mimořádně k volební urně? Zeptali jsme se starosty Armina Delonga.

Kvůli čemu se tedy rozpadlo místní zastupitelstvo?
My tu máme obchod, jehož zaměstnankyně má opravdu velmi nadstandardní podmínky. Obec jí mimo jiné například hradila měsíčně 500 korun za telefon. Zkrátka vznikl problém kolem zdejšího obchodu a hlasování kolem něj. Vyhrotilo se to natolik, že dva zastupitelé  po hlasování složili funkce. V tu chvíli se jako jeden muž a jedna žena ozvali i další čtyři, co hlasovali jinak a všichni podepsali rezignace. Vlastně jsem zbyl sám.

To je opravdu kuriózní důvod 
k mimořádným volbám…
Ale na druhou stranu, pročistil se vzduch. Ti čtyři už na nové kandidátce nejsou.

A co prodavačka a její výhody?
Ty v tuto chvíli bohužel platí. Nicméně jsou časově omezené a rozhodovat o nich bude příští zastupitelstvo.

Budete znovu kandidovat na starostu?
Ano, budu se o tento post ucházet.

NEJMLADŠÍ A NEJSTARŠÍ VOLIČ

Nejstarším zapsaným voličem v Osečku je jedenadevadesátiletý Josef Noháček. Toho jsme bohužel u volební urny nezastihli, v době naší přítomnosti však byla odvolit jeho manželka. Nejmladší zapsanou voličkou je shodou okolností osmnáctiletá dcera starosty Armina Delonga a předsedkyně volební komise Hany Delongové Tereza Delongová. „Jenže ta bohužel volit nedorazí, neboť je toho času v Anglii," omlouvala jí maminka. Tudíž nejmladším voličem uplynulé soboty byla jiná mladá dáma, třiadvacetiletá Tereza Pekařová.

ZAJÍMAVOSTI VOLEB V OSEČKU

 Během volebního dne dosavadní starosta Armin Delong za pomoci nymburského výtvarníka a sochaře Michala Járy umístili do zdejšího jezírka , respektive na ostrůvek uprostřed, sochu nové vodnice. Stejně jako vodník, který sedí na břehu už od loňského září, kdy bylo zrekonstruované jezírko slavnostně otevřeno, je i jeho dřevěná partnerka z dílny Michala Járy. Už odpoledne si ji pečlivě prohlíželi jak dospělí, tak místní caparti.

• Volební komise se vezla dopravním prostředkem, asi jako málokterá v Čechách. Na druhý břeh Labe, kde také žije část místních, její členy s přenosnou urnou dopravil místní převozník. Stejnou cestou se pak dostali zpět.

• A ještě jednou převozník. Ten na předvolební noc asi nebude vzpomínat v dobrém. Do jeho přístřešku zavítal nevítaný host. Patrně byl dost hladový. Údajně totiž převozníkovi zmizely pouze nějaké věci z lednice.