Zaslepené požární hlásiče, nezodpovědný odchod dělníků a shořelá opona. To byly podle obsluhy bezpečnostního pultu a částečně zřejmě nepřesných vyjádření hasičů okolnosti požáru na jevišti Hálkova divadla první zářijovou středu večer. Ředitel Miroslav Fišer však tvrdí: nic z toho není pravda!
Co se vlastně ten den stalo? Dělníci v divadle od rána svářeli nad jevištěm kovové konstrukce. „Jenže nátěry na svářených konstrukcích silně zapáchaly a nebylo možné tam vydržet. Nešlo kvůli bezvětří udělat ani průvan a vyvětrat. Proto se svářením skončili kolem desáté dopoledne,“ říká ředitel divadla.

Nezanedbatelnou okolností byl fakt, že na pódiu byla spuštěna kovová opona, která takřka hermeticky oddělovala jeviště od hlediště. Právě na sedadlech v hledišti totiž ležela a dosud leží rozložená opona, která měla podle několika nepřesných výroků při požáru shořet.

Dělníci však po skončení prací dopoledne nikam neodešli a připravovali si další práci. Pravdou je, že při práci měli zasplepená protipožární čidla. „Ta by samozřejmě při sváření houkala pořád,“ vysvětluje Fišer.

Chybou měl podle zaměstnance bezpečnostního pultu být fakt, že dělníci odešli, aniž by hlásiče zprovoznili. Oheň měla zaregistrovat až vzdálenější čidla. I to je však podle Fišera naprostý nesmysl. Už jen proto, že do hlediště se žádný kouř nemohl dostat kvůli kovové oponě.

„Hlásiče dělníci před odchodem na večeři v půl deváté večer zprovoznili. To, že k požáru došlo až kolem desáté večer, je zřejmě paradoxně důsledkem jednoho z protipožárních opatření,“ myslí si Fišer.

Konkrétně podle něj jiskra celý den doutnala v látce, kterou jsou obaleny stožáry na krajích jeviště. Zvláštní materiál látky, který má bránit šíření ohně, tak dovolil jiskře celý den doutnat a oheň se rozhořel až po zhruba dvanácti hodinách od konce sváření.

Ohořelý je pouze jeden ze sloupů na jevišti a několik málo fleků je na podlaze. Shořel jeden z hadrů přikrývajících zmíněný sloup.

Faktem zůstává pochybení s vyměněným zámkem a problémem ve chvíli, když zaměstnanec firmy s bezpečnostním pultem dorazil k divadlu. A klíčky do zámku nepasovaly. „To byla chyba, zapomněl jsem je zaměstnancům bezpečnostního pultu doručit,“ přiznává Fišer.

Firma s dělníky však zřejmě žádná opatření neporušila. Osm hodin po skončení sváření místo dělníci hlídali. Navíc se po incidentu zavázali, že dají místo požáru do původního stavu. „Ačkoliv jsem je k ničemu nenutil. Je to seriozní jednání. Divadlu a městu tak nevznikne ani koruna škody,“ uvedl Fišer.