Podle šéfa zoo Reného Fraňka to bylo takřka nad síly této jedné z nejmenších zahrad v ČR. „Teď už ale práce finišují a dá–li Bůh, otevřeme ho pro veřejnost 9. června, v den 10. výročí vzniku zoo,“ řekl Franěk.

Pavilon budou obývat dva gibboni z jihlavské zoo. Budou to pánové, do budoucna chce ale zoo sehnat párek. Opičí pavilon má zcela originální interiér, podobá se kambodžskému chrámu Ankor Vat a návštěvníci povedené dílko sochaře Michala Járy z Nymburka (na snímku) a malíře Roberta Konečného z Rokytnice n. J. těžko uvidí jinde. Sloupy, sochy a další výjevy jsou tvarované z ytongu. „Povrch je z pryskyřice a navrch je barva, aby to mělo patinu starobylosti, ale dalo se to i mýt,“ prozradil sochař.

Pavilon má vytápění v podlaze i na římsách, vlastní přípravnu jídla a dovnitř budou moci lidé nahlížet přes nerozbitné trojsklo velké 3 x 2 metry. Na něj navazuje přístřešek a kruhová 10 metrů vysoká klec s obří sochou tváře, opět motivu z chrámu v Kambodži. „Původně jsme chtěli vzácné kambodžské opice lagur duc, ale zatím se nesmí vyvézt. Budeme to zkoušet dál,“ řekl Franěk.