Bouřlivá debata se rozproudila na posledním zasedání zastupitelů. Všechny židle byly do poslední obsazené. Proč?
Drtivou většinu přilákal plán ČSTV 
a Olympijského výboru vybudovat na Tyršáku Olympijské sportovní centrum.

Zastupitelé schválili Memorandum 
o vzájemné spolupráci při realizaci Olympijského sportovního centra. „Deklarovali jsme zájem města zapojit se do projektu. Je ale jasné, že všechny další kroky, které 
z memoranda pro město vyplývají, budou před realizací zastupitelstvem znovu jednotlivě schvalovány," vysvětlil starosta Miloš Petera.

Člen Výkonného výboru ČSTV a předseda komise pro rozvoj Sportovního centra Nymburk Libor Varhaník představil záměry ČSTV 
a Českého olympijského výboru.
„Stavba nového centra bude rozdělena do několika etap. V první rozšíříme ubytovací kapacitu, vybudujeme fotbalová hřiště a univerzální haly. Následovat bude atletická hala a výstavba hotelu Laguna, sportoviště pro halovou atletiku, centrum regenerace a sportovní medicíny a hala pro sálové sporty. V další etapě je naplánováno plavecké centrum. Další postup bude otázkou diskuse," předeslal Varhaník.

Sportovní veřejnost, která se zastupitelstva zúčastnila, zajímal především osud takzvané špičky. Tedy původní sokolovny, tenisových kurtů, hřišť na nohejbal a volejbal, která využívají místní kluby i veřejnost. „Všichni nám to zázemí na Remanenci závidí. Prostředí 
v přírodě chválí každý, kdo sem jezdí na turnaje," obhajoval špičku jeden z aktivních sportovců.

Varhaník všechny přítomné několikrát ujistil o tom, že ČSTV ani Český olympijský výbor nechtějí likvidovat domácí sport. „Byli bychom sami proti sobě. Naším zájmem je najít kompromisní řešení, které bude vyhovovat všem stranám. V novém centru by mělo být dost prostoru pro vrcholové i místní výkonnostní sportovce. Jednáme se všemi svazy a nikdo nechce ničit místní sportovní život," ujišťoval Libor Varhaník.

Město Nymburk podpoří investiční záměr z hlediska projednávání územního plánu a v rámci možností rozpočtu města i výkupem pozemků potřebných k realizaci záměru. ČSTV a Český olympijský výbor v dokumentu deklarují zvýšení nabídky.

Ze současných staveb Sportovního centra zůstane jen historická sokolovna na Remanenci. „Jinak vše v průběhu deseti let nahradíme novými sportovišti. Bourat se bude postupně, špička přijde na řadu až jako poslední, není pro nás prioritou," popsal postup výstavby Olympijského sportovního centra architekt a také člen komise pro rozvoj Sportovního centra Milan Jírovec.

A co se stane se třemi bytovkami, které stojí na pozemku budoucího centra? „To je palčivější problém, jelikož ČSTV prodalo byty lidem do osobního vlastnictví," prohlásil starosta Petera.

V projektu je počítáno také s Plaveckým centrem, kde bude krytý i otevřený padesátimetrový bazén. Centrum uvažuje dále například o velodromu, střelecké hale a dvou zimních stadionech.