Sto milionů korun. To je částka, se kterou vláda počítá pro letošní rok jako první významnou investicí do Sportovního centra v Nymburce, které se má stát jedním z olympijských center v České republice. Na Valné hromadě České unie sportu (ČUS) v Nymburce to potvrdil premiér Bohuslav Sobotka i ministryně školství Kateřina Valachová.

„Nymburské centrum patří mezi důležitou infrastrukturu, kterou chceme v rámci státního rozpočtu systémově podporovat. Já předpokládám, že v letošním roce paní ministryně předloží do vlády koncepční materiál, který se bude týkat podpory klíčové sportovní infrastruktury. Jsem velice rád, že tady dnes paní ministryně potvrdila, že sem do nymburského sportovního centra by mělo směřovat kolem sta milionů korun na potřebné investice," uvedl premiér Sobotka. Ministryně Kateřina Valachová potvrdila, že Tyršák má velký význam pro přípravu sportovců.

O jaké investice do Sportovního centra v Nymburce v letošním roce půjde, představil předseda ČUS Miroslav Jansta. Novinářům sdělil, že mezi letošními investičními akcemi ve Sportovním centru bude v první řadě stometrový atletický tubus se sociálním zařízením. „Chtěli bychom také letos začít bourat hotel A, který je z padesátých let a je nevyhovující, abychom mohli v příštím roce vybudovat adekvátní zařízení pro sportovce," vysvětlil postup letošních prací Miroslav Jansta.

Vláda dá sportovcům 
6 miliard korun

Premiér Bohuslav Sobotka upozornil, že po dlouhých devíti letech se opět vládě daří navýšit finanční prostředky do sportu. V roce 2007, kdy padla Sazka, došlo k velkým škrtům ve státním rozpočtu. To se ovšem nyní mění. „Podpora sportu je jasnou prioritou vlády. Po dlouhých letech jsme první vládou, která skutečně navyšuje peníze pro rozvoj sportu. V letošním roce jsme navýšili finanční dotaci pro sport o 750 milionů korun na celkových 3,7 miliardy. V roce 2017 plánujeme zvýšit podporu sportu ze strany státu na 6 miliard korun. Z této částky by měla jít více než 1 miliarda korun na podporu sportování dětí a mládeže v klubech. Dlouhodobou stabilitu by pak měl dát sportu nový zákon o jeho podpoře, na kterém pracuje ministryně školství Valachová. Norma by měla obsahovat pravidlo, že se finanční dotace pro sport nebudou snižovat. Věřím, že se nám jej podaří schválit ještě ve stávajícím funkčním období této vlády," řekl sportovcům na jejich valné hromadě předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka.