Podle slov Dušana Dvořáka z Ateliéru ALF se organizátoři protestu teprve ráno dozvěděli, je plánovanou demonstraci před úřadem pražský magistrát nepovolil. „Vůbec netuším, proč, řekl Dvořák novinářům. „Hejtman Rath je oranžový, magistrát modrý – opravdu nechápu,“ konstatoval.

Organizátoři ale poslušně zrušili plánovaný happening, jemuž mělo vévodit klecové lůžko, odvolali pouliční divadlo a omezili na zveřejnění otevřeného dopisu, jehož text za přítomnosti policistů Dvořák před budovou krajského úřadu přečetl do televizních kamer. Během jednání zastupitelů pak pronikl do jednacího sálu – a Rathově mluvčí Berill Maschekové, jež ho promptně směrovala do prostor určených veřejnosti sledující jednání zastupitelů, vtiskl dopis do ruky.

Dokument podepsaný nikoli jmény, ale pouze názvy organizací, vytýká Rathovi odvolání ředitelů podnikajících aktivní kroky k transformaci svých ústavů, a odmítli snahu „navrátit lidi s postižením, kteří byli díky transformačním krokům ubytováni v přirozeném prostředí ve městech, zpátky do ústavů, kde docházelo k ponižujícímu, krutému a nelidskému zacházení, do budov izolovaných od majoritní veřejnosti“.

Organizace jako Liga lidských práv, Česká asociace pro psychické zdraví, sdružení Autistik, Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví či například Český svaz hemofiliků veřejně vyzvaly hejtmana k naplnění sociálně-demokratických hodnot, ke kterým se ČSSD hlásí, jako jsou rovnost všech lidí v důstojnosti, svobodě a právech, solidarity a sociální spravedlnosti. „Pokud své jednání v tomto směru nechcete změnit, vyzýváme vás, abyste z funkce hejtmana Středočeského kraje odstoupil,“ stojí v dopise podepsaném 24 organizacemi ze středních Čech, z Prahy, ale i z Ústí nad Labem.

Rath se k námitkám signatářů vyjádřil odmítavě. „Myslím, že se ti lidé stali dezinterpretace nebo manipulace – možná i ze strany ODS – protože my jsme nikdy neříkali, že bychom ty lidi, kteří už jsou v chráněném bydlení, stěhovali zpět do ústavů. Z našich úst jasně zaznělo, že prověřovat budeme projekt nových chráněných bydlení, což jsme činili a činíme – dnes jsme kupříkladu schválili dalších sedm objektů, které mají sloužit chráněnému bydlení,“ zdůraznil Rath. Projekt tedy podle jeho slov dále postupuje. „Ale nepostupuje bezhlavě jako za našich předchůdců,“ neopustil si rýpnutí do minulého vedení kraje. „A také aby ekonomicky nepoškozoval klienty ani kraj – a aby to bylo vyvážené,“ našel vlastní pojmenování pro to, co mu oponenti vytýkají.

„V žádném případě nechceme a nikdy jsme nechtěli někoho stěhovat z chráněného bytu zpět do ústavu,“ ujistil Rath opakovaně – jedním dechem ovšem zdůraznil, že ne každý, kdo žije v ústavu, je zdravotně způsobilý využívat chráněného bydlení. „To znamená, že bezhlavé rušení ústavů, které připravil můj předchůdce Petr Bendl, u nás zastání nenašlo,“ konstatoval, že rozruch kolem změn v ústavech není podle něj ani tak problém odborný, jako problém politický.