Nepříjemný hnilobný zápach, rabování, strach
z požáru. Tyto okolnosti provázely prakticky dva roky trvající kauzu nelegálně dovezeného německého odpadu v Milovicích. Do haly nedaleko letiště Boží Dar ho navozila ilegálně na přelomu roku 2005 a 2006 česká firma.
Od té doby se věc táhne. Zdlouhavá jednání mezi ministerstvem životního prostředí a německou stranou, aby si svůj odpad Němci zase odvezli zpátky, měla dosud jen sporadické úspěchy. Dvakrát část odpadu putovala do Německa, ale jen malé množství. V Milovicích přitom skončilo přes 1100 tun odpadků.
Teď však už ministerstvo životního prostředí slibuje, že
z Milovic zmizí i poslední zbytky skládky. Už minulý týden začal odvoz její poslední, i když největší části, jak uvedl tiskový mluvčí Jakub Kašpar.
„Akce by měla skončit nejpozději do konce prosince. Tak bude vracení nelegálně dovezených odpadů z Milovic zpět do Německa ukončeno. Odvoz vychází z dohody mezi ministerstvem a německou agenturou SAA Baden–Würtemberg, která zastupuje Německo jako celek,“ uvedl Kašpar.
Na takový zásah je už nejvyšší čas. Situace v místě, kde skládka skoro dva roky ležela, se totiž začala poslední dobou zhoršovat. Hala, kde je odpad uskladněn, se stala terčem rabování, lidé rozebrali střechu a do odpadků začalo pršet a začaly tlít. Podle starosty Milovic Milana Krause nehlídaný prostor, který je ve vlastnictví Středočeského kraje, by mohl například kdokoliv zapálit.
„Všichni si oddychneme, pokud to tedy opravdu odvozí všechno pryč. My ale o tom žádné oficiální informace zatím nemáme,“ řekl Kraus.
Kraj jako vlastník areálu bude podole mluvčího Martina Kupky trvat hlavně na tom, aby na místě skutečně nic nezbylo. „Nechceme, aby tam zůstala nějaká trvalá zátěž. Vím, že část stejně bude hradit i česká strana,“ dodal Kupka.
Milovická lokalita byla jednou z řady, kam byly na přelomu roku 2005 a 2006 ilegálně dovezeny odpady z Německa. Odhadem do Česka firmy navozily 15 tisíc tun odpadků.