Třetí ročník Odpadové olympiády zavítal do Nymburka a zúčastnily se ho Základní školy z Krchleb, Dvorů a nymburské R. A. F., Komenského, Tyršova a Palackého. Asi 150 dětí se na olympiádu muselo předem dobře připravit.

„Děti do školy nosily pet lahve, ze kterých pak na místě poskládaly jedno z chapadel chobotnice,“ prozradil učitel Lukáš Bárta, který na soutěž doprovázel vítězné družstvo této kategorie ze Základní školy R. A. F. Jejich chapadlo měřilo 110 metrů a nakonec kde jinde, než v kontejneru na plasty.

Také na ostatní disciplíny si žáci dopředu nastudovali informace. „Ve znalostním testu se například ptáme, co nepatří do kompostu, zda skořápky od vajec, slupka od banánu nebo noviny,“ naťukl nelehkou tématiku ekologický konzultant a jeden z organizátorů akce Milan Tomík.

K tomu eko–pexeso, slalom s popelnicemi, třídění na čas a recyklo–křížovku nejlépe zvládlo družstvo ze Základní školy Tyršova a vyhrálo fotoaparát. Druhé Dvory získaly rádio a ZŠ R. A. F. jako třetí vybojovala koše na tříděný odpad.

Děti se vyřádily a každý si odnesl eko–tašku plnou drobných dárků. Ekologickou osvětu pro ně už více než šest let zajišťuje Středočeský kraj.