Prestižní ocenění za přínos městu, tak, jak navrhla veřejnost, dostalo 13 poděbradských občanů v rámci Dne Poděbrad, který se konal k 539 letům od založení města. Ocenění a poděkování za práci se dočkali sportovci, učitelky, farář, hudebníci, hasič, vydavatel nebo zachránce.

Večerním pořadem, který se konal v poděbradském divadle Na Kovárně, prováděl obecenstvo ostřílený moderátor České televize Jan Pokorný. Jeho humor velmi dobře okořenil akci, která by jinak byla velmni nudnou svou oficialitou. Pod jeho vedením se všichni ocenění otevřeli a jejich dialogy na pódiu byly mnohdy velmi vtipné a příjemné.

Ocenění se například dočkala učitelka Věra Froňková za velmi dobré prezentování města v zahraničí prostřednictvím práce s dětským sborem Kvítek při poděbradské základní škole Na Valech. Po Věře Froňkové si cenu města odnesli postupně sportovci plavec Tomáš Havránek, veslař Šimon Janák nebo parkurový jezdec Michael Mácha.

V odpoledních hodinách se hosté Dne Poděbrad v čele s hejtmanem Davidem Rathem vydali po stopách akcí, které byly v loňském roce dokončeny a byly podpořeny finančně krajským úřadem. Mezi ně také patří dokončení rekonstrukce mateřské školky ve Velkém Zboží. Problematika mateřských škol je v dnešní době velmi citlivá a potýká se s ní téměř každé město.

V Poděbradech nese břímě mateřských škol Marie Taussigová, která byla také mezi oceněnými. Jan Pokorný ji přivítal na pódiu tím, že s velkým překvapením odpoledne sledoval hejtmana Ratha, jak dobře zapadl mezi děti. „Měl jsem chvilku pocit, že si pan hejtman s dětmi odpoledne chvíli lehne a zůstane tam,“ zavtipkoval Pokorný.

Dalšími oceněnými byli také dlouholetý poděbradský hudebník Josef Jína nebo hasič s praxí několika desítek let Vladimír Müler, který šel v loňském roce do zaslouženého důchodu.

Celkem bylo oceněno 13 lidí.