Radnice prezentuje své rozhodnutí jako pomoc nakupujícím i obchodníkům v centru. „Po roce zkušeností vycházíme vstříc občanům, kteří si během 30 minut mohou odskočit do obchodu nebo si něco vyřídit, aniž by řešili parkovací lístek. Současně město chtělo pomoci obchodníkům v centru města a umožnit jejich zákazníkům bezproblémové parkovaní a nakupování,“ přiblížil starosta Pavel Fojtík.

Jenže právě někteří obchodníci spojení s opozičním hnutím Nymburk s klidem změnu prezentují jako své vítězství, kterého dosáhli po tlaku na vedení radnice. Faktem je, že o problému mluvili nahlas už na jarní besedě v kině, která se týkala celkové proměny Palackého třídy. A své připomínky psali na radnici už dříve. „Samozřejmě k tomu došlo nejen díky tlaku z naší strany, ale i ze strany dalších obyvatel a drobných živnostníků. Skoro po roce rada města konečně ustoupila a dala souhlas se zavedením půlhodinového krátkodobého nezpoplatněného stání v centru města,“ uvedli Stanislava a Petr Tichý provozující obchod na Palackého třídě.

A jak tedy bude novinka vypadat v praxi? Jinými slovy, jak řidiči prokážou, že na místě parkují zdarma právě půl hodiny a ne déle? V praxi to znamená, že parkující si pořídí v Turistickém informačním centru na náměstí nebo u některých živnostníků na Palackého třídě parkovací kotouč, na kterém nastaví čas příjezdu. Pokud si vše stihnou vyřídit do 30 min od nastaveného času, pokuta jim nehrozí. „Pokud však vědí, že překročí volnou půlhodinu, koupí si klasický parkovací lístek v automatu nebo za pomoci aplikace. Je třeba mít na paměti, že důležitým faktorem bude označení vozidla časem příjezdu,“ doplnil Černohous.

Tímto opatřením také dojde k částečnému zjednodušení a sjednocení systému parkování v historickém centru města a v dalších spíše okrajových oblastech. V centru města, které je vymezeno jako historická památková zóna, tak bude od čtvrtka platit první půl hodina zdarma a každá další započatá půlhodina 10 korun. Výjimkou bude parkoviště pod Eliškou, kde bude platit stejný systém jako v dalších částech města, tedy rovněž první půl hodina zdarma a každá další započatá za 5 korun. To se tedy týká především ulic mimo městskou památkovou zónu, kterými jsou Nerudova, Havlíčkova, Velké Valy (parkoviště Obecní dům) a Bedřicha Smetany (parkoviště Obecní dům). Provozní doma placeného stání zůstává nezměněna: pondělí až pátek od 6 do 18 hodin a v sobotu od 6 do 12 hodin. Podle vedení radnice přibydou také některá místa pro zásobování.

Loni zavedený parkovací režim měl podpořit rychlejší střídání krátkodobě parkujících vozidel. Radnice deklarovala, že chce po čase systém vyhodnotit a pak případně přistoupit k dalším změnám. Od prvních chvil však právě nemožnost dočasného bezplatného parkování pro své zákazníky a nekomfortní situaci pro zásobovací vozy kritizují živnostníci a opozice. „Připomínky jsme zaregistrovali a samozřejmě, že muselo nějaký čas trvat, než to prošlo příslušným úředním postupem. Určitě jsme se nikdy změnám k lepšímu nebránili,“ řekl Fojtík.

Lídr Nymburka s klidem a bývalý starosta Tomáš Mach uvedl, že je rád za návrat k řešení plánovaného ještě za jeho působení na radnici. „Je smutné, že to ke škodě obyvatel a drobných živnostníků trvalo tak dlouho,“ řekl Mach.