Organizátoři z očkovacího centra v Městci Králové, kde nápad vznikl, také oslovili agenturu Dobrý den z Pelhřimova a celá akce by mohla být zapsána jako nový český rekord v nonstop očkování. Chystají se i doprovodné akce a očkovaní dostanou i speciální samolepky.

Akce s podtitulem Noc očkování má evokovat oblíbené akce typu Noc kostelů nebo Noc literatury. Přihlásit se do ní mohou všechna očkovací centra v kraji. Uskuteční se v pátek 11. a sobotu 12. června. „Podmínkou je, že týmy zúčastněných očkovacích center neodloží stříkačky s vakcínou po dobu minimálně 24 hodin,“ řekla Lucie Drobík Kolářová, autorka nápadu a koordinátorka očkovacího centra v Městci Králové. Přihlášena jsou obě očkovací centra v regionu, tedy Městec Králové i Nymburk. Jistým zúčastněným jsou také Dobřichovice, podle našich informací účast intenzivně zvažují například ve Slaném či v Berouně.

Zájemci o očkování v rámci maratonu se budou moci přihlásit klasicky prostřednictvím celostátního systému, přičemž třeba právě v Městci se chystají vypsat volné termíny v posledních květnových a prvních červnových dnech, až se budou moci hlásit všichni včetně věkové kategorie 16+. „Do maratonu zatím sondujeme předběžný zájem, rezervaci spustíme skutečně třeba poslední květnový den. Chceme udělat všechno maximálně dostupné pro nejmladší kategorii 16+,“ vysvětluje koordinátorka akce z Městce Králové.

Očkovat budou od pátku od 9 hodin do soboty do 18 hodin. Tedy 33 hodin v kuse. Naočkováno má být zhruba 600 zájemců. Očkovací týmy – lékař, sestra, administrativní pracovníci a dobrovolníci – se budou střídat v noci v pravidelných čtyř až šestihodinových intervalech. Ke klidnému průběhu přispěje spolupráce s policií. Na akci se bude podílet i místní kavárna.

Účast na maratonu potvrdila i mluvčí nymburské nemocnice Aneta Šenová. „Je to úžasný nápad a akce se rozhodně zúčastníme,“ uvedla mluvčí.

Záštitu nad akcí převzal krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík. Ocenil ji i krajský koordinátor pro očkování Martin Polák. „Vítám iniciativu středočeských očkovacích center v Městci Králové a Dobřichovicích. Je to jenom ukázka, že české zdravotnictví funguje velmi dobře a že v těžkých chvílích se všichni, kteří pracují pro dobrou věc, dokáží semknut k ještě většímu výkonu,“ řekl Martin Polák.