Pět lidí většinou seniorského věku čekalo pár minut před úderem druhé odpolední u jedné ze tříd na Základní škole Tyršova v Nymburce. Přesně v začátek voleb se třída odemkla a předsedkyně volební komise pozvala vyčkávající dovnitř. Hned na úvod ale musela řešit drobnou komplikaci.

Jedna ze seniorek se místo za plachtu rozhodla jít upravovat volební lístky k jedné ze školních lavic. „To bohužel nemůžete, pojďte tady za plachtu si je upravit, to bychom vám pak nemohli umožnit lístky do urny vhodit,“ vysvětlovala poněkud zmatené ženě šéfová komise.

O čtvrt hodiny později mělo v nedalekém Novém Dvoře odvoleno rovných 20 procent lidí. Jak je to možné? V nejmenším volebním okrsku Nymburska totiž čítá seznam všech voličů pouhých 60 jmen. A během prvních 15 minut jich stihlo odhlasovat 12.

A ještě jednu kuriozitu nabízí letošní komunální volby v Novém Dvoře. V malé obci bylo zaregistrováno celkem 10 kandidátek. Tedy více, než kupříkladu ve čtrnáctitisícových Poděbradech. „Kandiduje tu každý sám za sebe. Lidi se tu zkrátka snaží něco udělat pro obec,“ komentoval lakonicky zájem místních o obecní dění jeden z členů volební komise.

Právě v této obci je tradicí, že v době voleb vyhrává z místního rozhlasu hudba. I za našeho odjezdu zněla z ampliónů řízná dechovka.

V den nedožitých 82. narozenin prvního českého prezidenta Václava Havla se hlasovalo také na poděbradské základní škole, která nese jeho jméno. Podle zkušeného předsedy volební komise mohl být zájem o volby hned po zahájení o něco menší, než před čtyřmi lety.

„Zdálo se mi, že se hrne méně lidí, ale mohl to být také jen můj dojem. Každopádně lidé chodí stále, žádnou prodlevu jsme tu zatím neměli,“ hlásil krátce po 15. hodině.

V Poděbradech byla situace komplikovanější o to, že místní hlasují také v obecním referendu o případné stavbě krytého bazénu. Odevzdat lístek do referenda však museli zájemci do jiné třídy, než se hlasovalo v komunálních volbách. „Všem to říkáme, ale jak to sleduji, moc lidí vedle nechodí,“ poznamenal šéf volební komise.

Podle našeho čtvrthodinového pozorování zamířila do místnosti s urnou k referendu zhruba polovina těch, kteří odvolili v klasických volbách.

Hlavní nápor čekali před 16. hodinou ve volební místnosti v Lysé. „U nás začnou chodit ve větším počtu až kolem páté šesté hodiny, až se vrátí z práce. Spousta lidí odsud pracuje v Praze a v tu dobu se vrací vlaky do Lysé,“ vysvětlili členové komise, kteří také upozornili na zrekonstruovanou volební místnost. Ta jinak slouží jako obřadní síň například při vítání občánků.