Zřejmě největší zájem se v Nymburce očekává v kostele svatého Jiljí. Zájemci budou moci letos poprvé vystoupat až do kostelní věže, čímž se jim otevře pohled na krásné panoráma polabské nížiny. Půjde o podobný pohled, který mohou spatřit i ti, kteří se vydají do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště nedaleko nádraží. Jedna z nejvyšších nymburských budov také skýtá pohled do širokého okolí.

Ale zpět k novinkám. Ti, kdo se dosud nedostali do křížku se zákonem, si budou moci poprvé projít budovu okresního soudu. Zájemci si tak prohlédnou jednací místnosti, kde se řeší i vážné trestní případy a zjistí, v jakém prostředí pracují soudci, státní zástupci i advokáti. Dalším objektem, který není veřejnosti běžně přístupný a příští sobotu bude otevřen, je vila Tortuga na Zálabí. Své aktivity v ní provozuje například v Nymburce velmi oblíbené Centrum pro všechny.

Také letos se otevře drahelický mlýn Bašta, kde budou jako každý rok provádět členové Klubu důchodců. „Opět bude letos jezdit výletní loď Blanice z přístavu k Vile Bašta,“ doplnil starosta a historik Pavel Fojtík.

Velký zájem je také očekáván v premiérově zpřístupněném nymburském železničním depu. „Nabídneme komentované prohlídky v 10, 11, 13 a 14 hodin. Sraz bude vždy 15 minut před začátkem prohlídky areálu u vrátnice za železničním přejezdem u penzionu U mašinky,“ řekl Petr Černohous, mluvčí radnice.

Po loňském úspěchu se letos otevře i přebudovaný a zrekonstruovaný kryt civilní obrany v Lipové ulici za hřbitovem. Ten je v současné době využíván jako ukázkový projekt hydroponie, kde jsou chovány ryby a pěstována zelenina. Zájemci tak zjistí, jak se kryt za rok dokonale proměnil na ukázkové místo, v němž lze například v případě vojenského konfliktu přežít řadu dní bez pomoci zvenčí.

Také bude možné nahlédnout do budovy číslo popisné 326 v Hradební ulici nebo sokolovny vedle kina. Stálicí Dnů evropského dědictví je otevření Starého děkanství a věže Kaplanka, opět s krásným výhledem. Právě tento prostor však bude letos využit ještě k jednomu účelu. „V areálu Starého děkanství vystoupí muzikant Jarda Kříž a pokřtíme zbrusu novou výpravnou publikaci o městě s názvem Nymburk - Královské město na Labi od autora Jaroslava Kocourka. Křest by se měl uskutečnit ve 14 hodin,“ uvedl Fojtík.

Zajímavá místa mohou zájemci navštívit i v nedalekých Poděbradech. Ovšem v nich se možnost návštěvy týká už dneška a zítřka. Jinými slovy, Dny evropského dědictví pořádají Poděbrady o týden dříve než Nymburk. Dnes i zítra bude otevřen zrekonstruovaný Havířský kostelík. Cílem zájemců se může stát i hřbitov v Kluku, kde bude možné v neděli od 14.30 absolvovat prohlídku s výkladem starosty Ladislava Langra. Rovněž na neděli se chystají komentované prohlídky v hydroelektrárně, které budou začínat každou celou hodinu od 13 do 17 hodin.

Zájemci jsou očekávaní také v budově Staré radnice, kde dnes sídlí městská knihovna, která před nedávnem prošla zásadní rekonstrukcí. „Doprovodným programem bude v sobotu šachové odpoledne v atriu knihovny, které začíná už v 10 hodin,“ uvádí pořadatelé. Kromě toho bude možné navštívit v sobotu i neděli altán Gloriet, do nějž bude umožněn přístup vrátky od cyklostezky na břehu Labe. Tradičním místem individuálních prohlídek bude Kostel Povýšení Svatého Kříže.

Místa, kam bude možné v Nymburce zavítat1) Staré děkanství a věž Kaplanka
2) Vyhlídka ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Nymburk
3) Mlýn Bašta – komentované prohlídky v kostýmech, které připravuje nymburský Klub důchodců 4) Hradební čp. 326
5) Kostel sv. Jiljí včetně výstupu na kostelní věž
6) Kryt civilní obrany v Lipové – zde se všichni dozvědí více informace o projektu aquaponie.
7) Budova okresního soudu
8) Vila Tortuga
9) Sokolovna
10) Železniční depo - DPOV, a. s., komentované prohlídky v 10, 11, 13 a 14 hodin. Sraz vždy 15 minut před začátkem prohlídky areálu u vrátnice za železničním přejezdem u penzionu U mašinky.