Od dnešní desáté ho〜diny mohou řidiči konečně využívat dokončenou první etapu obchvatu Nymburka. Dokud však nebude dokončena druhá etapa, bude pro motoristy otevřen jen jeden nájezd, a to před tunelem ve směru od Nymburka. Povede tudy trasa těžkých kamionů.

Nymburku se však zřejmě moc neuleví. Trasa Kolín – Mladá Boleslav povede i nadále přes centrum města. Opačným směrem by měli řidiči využívat obchvat. Město a hlavně centrum je však dopravou přetíženo; potvrdilo to i nedávné měření. „Za čtyři dny měření to bylo bez jednoho dvacet tisíc automobilů,“ uvedl starosta Ladislav Kutík. Za hodinu tak Nymburkem ve špičce projede sedm set vozidel.

A lepší to o moc nebude, dokud nebude otevřen obchvat celý. „První etapa nic neřeší,“ myslí si většina Nymburským deníkem oslovených Nymburáků.

Samotné otevření první etapy obchvatu provázela řada diskuzí, a to hlavně kvůli usměrnění dopravy. Investor stavby, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), totiž navrhoval řadu úprav ve městě – rozšíření křižovatky u nemocnice, osazení tohoto místa semafory, zpevnění Valů a těžkou dopravu ve směru z Kolína na Mladou Boleslav vést na most přes Mrlinu. To však město odmítlo.

A co tedy bude dál? Podle ŘSD je stavba druhé etapy po technické stránce připravena. „Se stavbou by se mohlo začít na jaře příštího roku,“ řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníko. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) však letos uvolnil jen 50 milionů korun na přípravné práce a další finance jsou zatím v nedohlednu. Jak hejtman Středočeského kraje Petr Bendl, tak i zástupce ŘSD a SFDI vidí přísun peněz ze státního rozpočtu optimisticky. „Uděláme pro to maximum,“ řekl při včerejším slavnostním otevření první etapy obchvatu hejtman.

Se stavbou první etapy obchvatu Nymburka se začalo v říjnu roku 2004. Stála 920 milionů korun. Podle odborníků byla tato první etapa stavebně náročnější. Součástí stavby je totiž unikátní most přes řeku Labe. Projekt mostu musel zohlednit i mimořádné záplavové situace. A velká voda, která přišla vloni v dubnu, posunula montáž nosníků.

 

Obchvat Nymburka - I. etapa

zahájení stavby: X. 2004

dokončení stavby: V. 2007

cena: 920 milionů Kč