Ochranné pomůcky nabízí obchod Evona při výjezdu z náměstí na Boleslavskou třídu. „O rozhodnutí vlády víme. V tuto chvíli doprodáváme posledních 20 kusů respirátorů, ale na pondělí jsme jich objednali dalších 1 200 kusů,“ říká vedoucí prodejny Monika Štejmová. Podle prodavačky Jany Mazánkové je právě o respirátory velký zájem. „Lidé chodí a kupují právě respirátory,“ přitakala prodavačky z Evony.

Zájem potvrdila i obsluha z lékárny Dr. Max na nymburském náměstí. „Je to odhadem každý třetí zákazník, který shání respirátor. Zatím jich máme dost a další objednané,“ konstatovala lékárnice.

„Dvojkové“ respirátory, tedy ty, které jsou od pondělí povinné, v pátek doprodaly v lékárně v poliklinice na Velkých Valech. „Máme k dispozici „trojkové“ respirátory, ale „dvojkové“ máme objednané hned na pondělí, kdy má přijít 80 kusů,“ uvedla Alena Nováková z lékárny Magistra. Dostatečnou zásobu v balení po pěti kusech mají také ve zdravotních potřebách v přízemí polikliniky na sídlišti v Okružní ulici.

Přizpůsobí se i policisté

Policejní hlídky jsou například při cestách autem často vybaveni chirurgickými rouškami. Takovou ochranu by podle nových předpisů museli od pondělí zdvojnásobit. Disponují však také požadovanými respirátory, jak potvrdil policejní rada Marek Šmíd. „Ty samozřejmě máme a využíváme je v případech, kdy například vyjíždíme k mrtvole, u níž není jasné, co bylo příčinou úmrtí. V takových situacích samozřejmě respirátory využíváme. Nové nařízení důkladně prostuduji a bude-li nutná změna v nošení ochranných pomůcek u policistů, pak se tomu samozřejmě přizpůsobíme,“ řekl policejní rada.

V obchodech nosí respirátory

Z pozorování ve dvou nymburských hypermarketech kolem pátečního poledne vyplynulo, že řada lidí respirátory při návštěvě obchodů používá už nyní. Dle našeho odhadu měla lehce nadpoloviční většina zákazníků na tváři respirátory, roušky byly v menšině.

Nošení respirátoru vysvětlil i Petr z Nymburka. „Já je používám od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že jsou u nás nové mutace koronaviru, které asi hadrové roušky nezastaví. Takže mě se opatření vlády nijak nedotkne, já budu respirátor používat i nadále,“ konstatoval zákazník hypermarketu na Zálabí.