Celostátního kola se účastnilo 13 týmů, které vyhrály krajská kola. „Soutěž se skládala celkem ze tří částí. První část tvořila projektová práce, kterou jsme odevzdávali měsíc před soutěží. Nesla název Podoby sdílené ekonomiky a její ekonomické dopady,“ řekla Renáta Trnková. Dále všichni psali vědomostní test s celkem 80 otázkami z ekonomiky, účetnictví, práva a informatiky. „V této části jsme byli dokonce třetí nejlepší!“ upozorňuje Nikola Havěrníková.

Poslední částí byla prezentace na ekonomické téma, které do poslední chvíle nebylo známo. Na přípravu bylo vyhrazeno pouhých 30 minut. „K dispozici jsme neměli žádné podklady, ze kterých bychom mohli čerpat. Prezentaci hodnotila komise složená z řad odborníků a vysokoškolských pedagogů,“ doplnil Libor Pošepný.

Výsledek je nakonec skvělý. Tým lyské obchodní akademie reprezentující nejen školu, ale i celý Středočeský kraj, se umístil na 5. místě. „Tuhle pětku bereme. Na soutěži si nejvíc vážíme toho, že jsme měli možnost porovnat své znalosti s ostatními ekonomickými školami z celé republiky. Teď už se budeme soustředit pouze na maturitu,“ shodují se všichni tři soutěžící.