Na pěšině před hlavním objektem ve Školní ekologické zahradě víří hráběmi prach šestiletý Máťa, jeden z účastníků právě probíhajícího příměstského tábora nazvaného Jako včely v zahradě. Protože je první, koho při své návštěvě potkáváme, neotálíme a zeptáme se ho, jak je to se stáčením medu, na které jsme byli pozváni:

„Dají ti tam plástve a když mají zacpané dírky, musejí se propíchnout a očistit takovou škrabkou. To, co se sundá, se dá do krabice. Pak vezmeš ty plástve a dáš je do takové roury, točíš klikou a dole ti to vytáčí med," popisuje zkušeně klouček a my víme, že už dokáže odvíčkovat plástve, vložit je do medometu a pomocí kliky 
z nich vytočit sladký med.

Tábor organizuje spolek Zemědělská škola a vede jej Pavel Znamínko, koordinátor ekologické výchovy na zemědělce a Pavlína Špeldová z DDM Symfonie. Střední zemědělská škola 
a Střední odborná škola Poděbrady, p.o. otevřela ekozahradu, na níž se příměstský tábor odehrává, teprve před rokem. Jejím cílem je upravit ji jako životní prostor pro rozmanité druhy živočichů a rostlin, jak domácí druhy tak i divoce rostoucí byliny, které poskytují mnoha živočichům životní prostor i potravu. 
V zahradě proto vždy najdete pravou květinovou louku, neboť část trávníku se nekosí.

Takové prostředí si přímo říká o včely. Škola je pořídila díky dotaci ministerstva zemědělství, a tím obnovila dlouholetou tradici, kterou tady chov včel měl. O tom, že se stále více žáků zajímá o práci na vlastním hospodářství včetně péče o včely, svědčí právě zájem o prázdninový příměstský tábor. Děti ve věku 6 – 15 let se na něm učí vnímat přírodu doslova všemi smysly. Což znamená, že si spoustu věcí prakticky vyzkoušejí.

„Na táboře se nezabýváme jenom včelami, ale vším, co s nimi souvisí. To jsou květiny i zvířata. Dnes jsme vyráběli sáčky a dávali do nich semínka, stáčeli jsme med a vařili medový sirup," přibližuje jeden tábornický den Michaela Znamínková, učitelka zemědělské školy.

Včely jsou nesmírně užiteční a prospěšní tvorové, avšak mají žihadlo. Zajímalo nás, zda se děti nebojí, že nějaké dostanou? Podle Pavla Znamínka zpočátku většina z nich říká, že má strach, ale jakmile si obléknou včelařský oblek, zvědavost zvítězí. „Vždycky mě fascinuje, jak rychle zapomenou, že se včel bály. Ve chvíli, kdy se úl otevře, naklánějí se nad ním, koukají dovnitř a je po strachu," usmívá se Pavel Znamínko.

V současné chvíli mají na školní zahradě v Poděbradech pět včelstev, ale do budoucna chtějí chov rozšířit, ideálně ještě o dalších pět. Vzhledem k tomu, že Nymburskému deníku pověděli všichni účastníci tábora, že se chtějí i nadále 
o včelky starat, že budou navštěvovat včelařský kroužek nebo že budou jednou včelaři, nemusí se Pavel Znamínko a jeho kolegové do budoucna o pracovité pomocníky bát.

Medový sirup podle Pavla (12)

„Bylinkový medový sirup se dělá třeba z máty nebo mateřídoušky. Mátu nebo jinou bylinku naložíte do vody a necháte louhovat 24 hodin. Pak to nalijete do hrnce, vaříte a přidáte cukr, myslím 3 kila na 2 litry vody. Podobně se vaří výživa na dokrmování včel. Když to vychladne, přidá se ještě med," radí dvanáctiletý Pavel, jeden 
z účastníků včelího tábora.