V minulém týdnu jsme otiskli rozhovor s ředitelem nymburského gymnázia Jiřím Kuhnem, který pár dní po volbách složil zastupitelský mandát za Nymburské demokraty, kteří se nedostali do vládnoucí koalice ve městě. V rozhovoru se také několikrát zmínil o tom, jaký má pohled na povolební vyjednávání a dotkl se také osoby lídra Změny pro Nymburk Pavla Fojtíka. Ten redakci Nymburského deníku kontaktoval s tím, že chce některé věci objasnit a lidem vysvětlit svá povolební rozhodnutí.

Proč jste po volbách neusiloval o post starosty, když vaše sdružení jasně vyhrálo?

Usiloval. Ale bohužel jsme měli stejný počet mandátů jako ČSSD. ODS se jako další člen koalice přiklonila na stranu ČSSD. A to je demokracie. To není o tom, že já se urazím a nebudu spolupracovat. Já chci spolupracovat. Chci, aby se věci v Nymburce měnily. A měnily k lepšímu. Věřím, že za 4 roky to občané budou moci konstatovat. To je podstatné a nejdůležitější pro nás všechny a celé naše město. Aby se nám tady žilo krásně a spokojeně.

Když jste usiloval o post starosty, proč tedy nedošlo ke spojení Změny pro Nymburk se stranami, které vás na tuto pozici podporovaly?

Je velký rozdíl mezi deklarovanou podporou a tou skutečnou. V minulém týdnu proběhla spousta jednání. Věřte, že jsme vybrali pro občany to nejlepší, co bylo možné. Někdy osobní ambice musí ustoupit stranou.

Říkáte, že Nymburští demokraté neměli co nabídnout, protože skončili čtvrtí. Proč se tedy opíráte o ODS, kteří ve volbách úplně propadli?

Jako vítěz voleb jsme si načrtli, stejně jako to udělali Nymburští demokraté, takovou koalici, ve které můžeme co nejlépe prosazovat náš program. A těžko můžete jít do koalice s někým, kdo se veřejně vyjádří o vaší nekompetentnosti, jak to učinil Jiří Kuhn.V koalici se musí spolupracovat a ne urážet. Občané Nymburka chtějí výsledky naší práce a nikoliv hádky a roztržky. To nikoho nezajímá. Proto nás nevolili.

Proč vznikla nová pozice pro Zdeňka Vocáska? Nemohl zůstat ve své funkci místostarosty?

Protože jsme se tak dohodli. Chtěli jsme vyzkoušet do budoucna nový model. A uvidíme, jestli se osvědčí.

Nevznikla dohoda mezi Změnou pro Nymburk a ČSSD již před volbami?

Určitě ne. To by ani nebylo možné. Vznikli jsme totiž těsně před volbami. A nikdo nemohl tušit, jak uspějeme.

Nebyl pro vás při povolebním vyjednávání svazující post v představenstvu VaK Nymburk, když v něm figurují představitelé ČSSD?

To s tím nemá vůbec nic společného, vůbec nerozumím tomu, jak by mě to mělo svazovat. Do představenstva jsem byl zvolen na valné hromadě hlasy více jak tří desítek obcí a měst okresu Nymburk. Z této funkce jsem nikdy neměl a nemám ani korunu.

Zasahoval nějak do povolebního jednání hejtman Miloš Petera?

Jenom jako člen vyjednávacího týmu ČSSD. Hájil zájmy své strany, jako já hájil zájmy Změny pro Nymburk.

Jakou změnu tedy znamená pro občany Změna pro Nymburk?

Změna pro Nymburk není přece žádná revoluce. Změna je neustálý proces, jak vylepšovat a odstraňovat chyby. Aby občané tohoto města byli spokojeni. Když vidíme, že některá uskupení nebo strany zklamaly, musíme jít dopředu bez nich. A je na nich, jestli provedou v budoucnu sebereflexi. Určitě si nemyslím, že sebereflexe je vzdát se mandátu a říct: „Uvidíte, já vám za 4 roky ukážu!"

Velmi kritizované je obsazení postu dvou radních řediteli městských příspěvkových organizací. V tom problém nevidíte?

Rozhodně v tom problém nevidím. Naopak jejich odborný přínos bude jen ku prospěchu a zefektivnění fungování města. Pan Kuhn 
v minulém volebním období byl jako ředitel školy také radním. Jednak budova školy přece patří městu a jednak starosta, tehdy jako náměstek hejtmana byl po celé čtyři roky v pozici krajského zřizovatele vůči Kuhnovi. A nikdo to nekritizoval. Dlouholeté zkušenosti pana Danzera a Radoně na poli školství 
a údržby městského majetku ostatně ocenili i voliči svými preferenčními hlasy. Kdo jiný by už měl jít do rady než respektovaní kandidáti. Takže spíš se zamysleme, kdo to kritizuje?

Jaké byly podle vás důvody složení mandátu pana Kuhna?

Byl bohužel jeden jediný. Neunesl fakt, že nebude na radnici. A to je pro mě, jako občana, pobuřující. Nekandidujeme přece jenom proto, abychom vládli. Kandidujeme proto, že chceme pro občany pracovat, bez automatického nároku na funkci. Nejen jako radní nebo starosta. To je zbabělé. A určitě je to podvod na voličích.

A ještě, co vaše osobní preference. Jak vnímáte, že jste dostal nejvíce hlasů?

Mám z toho velikou radost, všem moc děkuji. Vnímám to také jako další potvrzení mé práce, a jak mě vidí občané. Jenom tak mimochodem, pan Kuhn v minulých volbách získal tolik preferenčních hlasů, jako já. V těchto volbách však skončil až na 11 místě. I to si myslím je vyjádření, jak občané vnímají naši práci. A taky věřím, že když někdo bez důvodu odstoupí 
z mandátu, občané to nezapomenou!