VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Nelince, osmileté slečně ze Strašnic

Praha /FOTOGALERIE/ - Nela Franková má ráda poklady z jedné Dobré skříňky. Je jí osm let a od narození je nevidomá.

2.1.2011
SDÍLEJ:

Sedí proti vám. A drmolí a drmolí. Povídá páté přes deváté. Její slova ale dávají neuvěřitelný smysl. A můžete se s ní bavit o spoustě věcí. Na všechno má jasnou odpověď. Mluví zřetelně, velice často spisovně. Pořád se vrtí, chvilku v klidu neposedí.

Když si s ní povídám už hodinku, vezme do ruky mobilní telefon. Máčkne na nějaká tlačítka a vzápětí oznámí: „Jsme tady už strašně dlouho, od devíti hodin, 40 minut, teď už je deset hodin třicet.“ Zarazím se a zareaguji: „Jestli jsi unavená, nebo tě nebaví se mnou tady sedět a povídat si, tak hned řekni: Strejdo, už běž.“ Obrátí se na mne a vyhrkne: „Né, to ne, zůstaňte a povídejte si se mnou, mne to ještě baví. Jen mobilu jsem se ptala, jak je to dlouho, co jste přišel,“ říká na vysvětlenou.

Je milá, je fajn. Je jí osm let. Jmenuje se Nela Franková. A od narození je nevidomá.

Jen pár schodů dělí svět, kde se vše řídí očima, kde každý sleduje každého, od světa, kde oči nehrají hlavní roli. Těch pár schodů vede do bytu ve vile v pražských Strašnicích, kde Nelinka žije s maminkou a tatínkem. Tam uvnitř se život řídí Nelinčinými zákony. Zákony, které jsou podřízeny tomu, že tahle malá dáma to má v mnoha ohledech složitější.

Nakažlivý smích

Nelinka nevidí. Má ale obrovský cit v rukách. Když čte Braillovým písmem knihu, jen zírám. A krásně se směje. Její smích je nakažlivý. Je takový krátký, milý, dětský, nádherný.

Když vstupuji na chodbu, slyším za rohem v obýváku, jak žadoní maminku, že ji před návštěvou musí rychle učesat. Když Nelince podávám dárek od Ježíška, plyšového Pana Kubíka – tohle jméno jsem si rychle vymyslel – celý obličej se jí rozzáří. A hned na mne vychrlí, co všechno ji Ježíšek přinesl. „Ijáčka, taky mobil s hlasem a zvukovou hladinku.“

Nelinka: „Nejraději mám všechny hračky. Igráčky, Ijáčka a teď taky Pana Kubíka od vás.“

Za chvíli už vím, že Ijáček je plyšák, mobil s hlasem znamená, že kromě tlačítek reaguje na Nelinčin hlas. A zvuková hladinka? To je malinký závěsný přístrojek, který se zavěsí do sklenice či hrnečku. A když Nela lije nápoj do láhve a ten dosáhne určité výše hladiny, hladinka vydá jasný signál, že už dále líti netřeba.

„Nelinko, slyšel jsem o tobě, že jsi muzikantka,“ říkám. „Hmm, né, hraju jen na flétničku. Vy jste mne viděl v televizi na koncertě Světlušky, že?“ říká malá dáma. A já poprvé a naposledy v tomhle jejím strašnickém království zalžu. „Viděl, viděl jsem tě,“ vyhrknu a vzápětí mne tahle lež zamrzí a zastydím se. Ale přiznat se, že jsem koncert pro Světlušku (benefiční koncert Světlo pro Světlušku – pozn. red.) v televizi prošvihl, prostě nedokážu (Světluška – projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá nevidomým – pozn. red.).

Život dnes osmileté Nelince ubral hned od jejího startu na této planetě to, co jiným nadělil. Nelinka vnímá svět jinak než většina lidí kolem. S tím se manželé Frankovi museli sžít od prvních Nelinčiných pohybů na tomto světě. Když se přestěhovali z Ostravy do Prahy, kde pan Franek našel nové zaměstnání, odloučili se od spousty kamarádů. Nelinka však začala chodit do školky a posléze i do Školy Jaroslava Ježka, Specializované školy pro zrakově postižené v pražských Hradčanech. Tam má svůj svět. Své kamarády.

Víte, že …
… v České republice žije 10 až 20 tisíc zrakově postižených…
… nevidomí lidé si při setkání rádi podávají ruce, což se přičítá absenci zrakového kontaktu. Pokud chcete nevidomému podat ruku vy, můžete to prostě doprovodit např. slovy „podávám vám ruku“…
… říkáte-li nevidomému slova s dvojí možnou interpretací, přičemž ta správná je vyjádřena mimoverbálně, můžete svá slova doplnit slovním popisem, např. „to říkám s úsměvem“…

V hlase maminky Frankové je jasně cítit ostravština, na Moravě pracovala v tiskárně jako grafička. S přestěhováním do Prahy a pečováním o Nelinku se jí změnil svět. Zůstala doma. Nyní už pomýšlí na práci, ale je to těžké.

„Trendy v oboru sleduju, na počítači jsem pořád, ale sehnat práci není jednoduché, vždyť času nemám mnoho. Od Nového roku jsem se ale domluvila s jednou firmou na spolupráci,“ říká spokojeně maminka.

Teta s Dobrou skříňkou

Tatínek je „ajťák“, tedy „přes počítače“. Má hodně práce, proto na Nový rok neodjede s dámami do Ostravy za babičkou, dědečkem, tetou a dalšími kamarády. Nelinka má ale jasno: „Táta mi slíbil, že mi bude večer volat. A já se nejvíce těším asi na tetu. A taky na Dobrou skříňku. To je taková skříňka, kde jsou pořád nějaké dobroty. Sladkosti,“ uculuje se malá dáma a už se těší, jak s tetou Hanou budou potají uždibovat ze sladkostí a až strejda přijde domů, budou dělat, že o ničem nevědí.

Denní kolotoč u Franků se odvíjí poměrně stabilně. Ráno na autobus, na metro, na tramvaj a pak pěšky do hradčanské školy. Maminka pak zamíří zpátky domů a podle konce školy zase pro Nelinku.

„Dvakrát týdně Nelu vyzvednou a doprovodí domů asistentky od Světlušky. To je velká pomoc,“ chválí maminka spolupráci se Světluškou, jejíž patronkou je zpěvačka Aneta Langerová. O ní padne při návštěvě několikrát slovo. Nelinka o zpěvačce mluví jako o Anetě a je cítit, že ji má moc ráda. „Je jí třiadvacet,“ zopakuje hned dvakrát. Právě Nelinka se před pár dny setkala s Anetou Langerovou ve studiu, kde si obě dámy dlouho povídaly.

Aneta Langerová, zpěvačka:
„Nelinka. Vždy, když slyším tohle jméno, vybaví se mi náš dlouhý rozhovor o tom, jak světlušky vypadají, jaká mají křídla, tykadla, o tom, jak svítí, jak létají. Pak jsme si dokonce i tajně naplánovaly světluščí let. Kam, to nesmím prozradit, jelikož je to naše tajemství. Na chvíli jsem díky této mladičké dívce s nekonečnou a krásnou fantazií uvěřila, že opravdu odletíme. Bylo to jedno z nejhezčích setkání a věřím, ze nebylo poslední. O Nelince totiž ještě možná všichni uslyšíme. Tato mladá dáma se spoustou otázek se ve světě zkrátka neztratí.“

Každým dnem je Nelinka starší. Každým dnem je rozumnější, chytřejší, vnímavější. Jak se připravuje maminka na chvíli, která musí přijít? Na chvíli, kdy Nelinka vystoupí ze dveří domu, sejde po schodech a zaklapne za sebou branku, oočí se a zavolá: “Maminko, ahoj? A maminka bude stát ve dveřích a nebude svoji dceru doprovázet?

„Teď se spíše potýkáme s činnostmi, kdy si myslím, že by je mohla už umět. Pak si je zkusím sama a zjistím, že to zase taková legrace není. Třeba teď zápolíme s vázáním tkaniček u bot. A jestli se připravuju na její cestu do světa? Ve škole má zázemí dobré, dostávají základy, jak se pohybovat po městě, jak dojít domů, do školy. Ale ta představa, že ji jednou takhle pustím, je pro mne nyní naprosto šílená. Dneska mi třeba vyprávěla sen, že jsem ji někde nechala, byla tam sama a musela se sama dostat domů. Ale vím, že jednou to přijít musí.“

Nelinka: „Potkali jsme osm divokých prasat a já se jich vůbec nebála“

Debata s Nelinkou by mohla trvat ještě dlouho. Mohli bychom se bavit více o tom, jaké baterie dávám do diktafonu já a jaké ona. Mohla by mne zpovídat jako novinářka, protože si takhle s kamarády občas hrají. Ale mohli bychom se bavit třeba o nejlepší učitelce paní Alici Bělkové. O vánočním výletu s tatínkem do Klánovic, kde potkali osm divokých prasat a Nelinka se vůbec nebála. Nebo o tom, že si teď hraje ráda s Igráčky a taky touží hrát na piano. Alespoň trošku. A do Ostravy se těší nejen na tetu a Dobrou skříňku, ale i na pejsky a kočičku.

Já bych se ale nejvíce s Nelinkou chtěl bavit asi o tom, na co musím pořád myslet. Na její čtení v Braillově písmu. Možná to nevidomým připadá jako poměrně jednoduchá věc, ostatně Nelinka mi tak „jednouše“ četla cosi od Josefa Lady i Františka Hrubína. A já jen zíral, jak její ukazováčky kloužou po malinkých tečkách symbolizujících písmena celé abecedy a jak z jejích úst vychází příběh, jakoby ho četl člověk, který vidí.

A zatímco s otevřenou pusou sleduji maličkou, jak čte, na klíně mám knihu Harry Potter. Jasně, že v Braillově písmu. Máte pravdu, Nelinka i tuhle knížku zvládá.

A slečna místo toho, aby se po mé pochvale, jak krásně čte, zaculila, jen špitla: „No, ale ještě neumím dvojité wé, iks a ypsilon.“

Co vám budu povídat, kdybych ještě chvíli zůstal, povídali bychom si pořád. Ta holka má energie na rozdávání. Jenže start pendolina do Ostravy se rychle přiblížil.

Nelinko, tak ať je tenhle rok pro tebe moc príma…

Autor: Jiří Macek

2.1.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ SKUPINY C+E. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Dos-servis, s.r.o., Čechova, č.p. 717, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Petr Mišik, +420 724 649 616.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontaktovat nás můžete telefonicky, e.mailem nebo osobně každé pondlí v době od 11:00 - 14:00 hod. - Hotel Ostrov. Pracoviště: Hotel ostrov, Na Ostrově, č.p. 432, 288 02 Nymburk 2. Informace: Ivana Veverková, +420 603 872 101.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 27 000 Kč

Technici dispečeři strojírenské výroby SERVISNÍ TECHNIK STROJŮ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vyučen nebo praxe v oboru výhodou (v případě zájmu jsme ochotni zaučit i uchazeče bez praxe), praxe s montáží ocelových konstrukcí, strojů a strojních dílů výhodou, ochota učit se novým věcem a přístupům;, , Pracovní náplň: příprava a montáž třídících a drtících strojů pro zpracování nerostných surovin, servis třídících a drtících strojů v kamenolomech a pískovnách v ČR a SK;, , Nabízíme: možnost profesního a odborného růstu v perspektivním oboru, odpovídající platové ohodnocení + prémie + diety, 5 týdnů dovolené, dotované stravování v areálu společnosti, stravenky, lokalita Sadská, , Kontaktujte nás prosím e.mailem nebo telefonicky. Pracoviště: Cpos s.r.o - sadská, Husínek, č.p. 30, 289 12 Sadská. Informace: Jakub Fremund, +420 724 163 500.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 23 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - NYMBURK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě NYMBURK. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště nymburk, Drahelická, č.p. 2265, 288 02 Nymburk 2. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

Policisté žádají o jakékoliv informace o ženě a autě na snímku.

Zlodějka kradla na pumpě. Poznáte ji?

Typická žaloba církví o majetky se týká kusu pole

Střední Čechy – Jednou tak a jindy naopak; vývoj sporu nelze předem odhadnout, protože případ od případu je to jiné. Takové jsou spory kolem církevních majetků ve středních Čechách, jimiž se nyní zabývají soudy okresní, krajský i odvolací senát toho vrchního. A to v nepřehlédnutelných počtech.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Střední Čechy – Podezřelá z ohrožení pod vlivem návykové látky je kvůli svému počínání během jediného večera celá manželská dvojice: muž i žena. O tom, čeho se podle policie pár dopustil 28. května v Čakovičkách na pomezí Mělnicka a Prahy-východ, informovala ve středu Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

U knihovny vyroste venkovní čítárna

Nymburk – Nejen školy jsou tradičním místem stavebních prací o prázdninách. Zásadní úpravy v těchto dnech a týdnech provádí dělníci také na Městské knihovně v Nymburce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT