Nový jízdní řád ovlivní opravy tratí v centru hlavního města, hlavně pražského hlavního nádraží, kde budou během roku dokonce uzavřena 4 nástupiště. Ale také oprava vinohradského tunelu a Masarykova nádraží.
V kraji už nyní 13 % spojů jezdí pozdě. Jak to bude dál, dnes těžko někdo odhadne.
Změny budou čekat cestující hlavně u rychlíků ve směru na Prahu. „Žádné rychlíky na lince Hradec Králové – Poděbrady – Nymburk – Praha už nebudou projíždět za Prahu směrem na Plzeň, na pražském hlavním nádraží nebude možné projíždět na Smíchov,“ uvedl technolog drah Tomáš Vláčil z Nymburka. Všechny rychlíky pojedou z Vysočan na hlavní nádraží a do Vršovic, odkud budou vyjíždět i v opačném směru.
Zvětší se sice komfort cestujících, dráhy nasadí až u 70 % spojů na trati Kolín – Praha nové patrové pantografy 471. Je otázka, jestli ovšem pohodlí vyváží poměrně znatelné zdražení jízdného. Nově bude cena dána podle počtu ujetých kilometrů, ne podle pásem. Výrazné je zdražení hlavně u zpátečních a traťových jízdenek.
Například z Nymburka do Lysé stojí zpáteční nyní 29 korun, nově bude stát 45. Z Nymburka do Prahy stojí zpáteční 85 korun a nově bude stát 122. „Pokud nemá zákazník In –kartu, rozdíl je velký. Vyplatí se pořídit si ji. Stojí 600 korun na tři roky a významně zlevní nejen zpáteční, ale právě i traťové jízdenky,“ radí pracovníci na dráze.
Na Nymbursku jinak nedojde podle nového jízdního řádu k výrazným změnám. Na tratích Nymburk – Jičín a Nymburk – Mladá Boleslav budou jen drobné časové posuny. Na nejfrekventovanější trati 231 Kolín – Nymburk – Lysá – Praha vše při starém. Asi nejvíc se ulevilo lidem v Lysé nad Labem, kde opět jako loni hrozilo, že nebudou zastavovat rychlíky. Ministerstvo dopravy po protestech města ale od omezení ustoupilo.
Nové přímé spojení čeká cestující na trase Praha – Poříčany – Nymburk ve špičkách pracovních dnů. Výrazně
v pracovní dny také vzroste nabídka přímého spojení Nymburk – Sadská – Praha.
Ve Velkém Oseku naopak nadále nebudou zastavovat rychlíky na trati Kolín – Praha

Novinky od 9. prosince

Kolín – Praha v úseku Lysá – Praha Vysočany jedou jako letos ještě další vlaky navíc, takže mezi 5.30 a 8.30 jedou z Lysé do Prahy 4 spoje za hodinu, odpolední půlhodinový takt z Prahy do Lysé bude od 13. do 20. hodiny; mírné navýšení počtu rychlíků Praha – Hradec Kr., poslední rychlík z Prahy ve 22.11 bude jezdit nově denně; ve směru Hradec – Praha doposud „nedělní rychlík“ s odjezdem 20.01 z Nymburka bude jezdit denně
Nymburk – Poříčany nové přímé spojení Praha – Poříčany – Nymburk ve špičkách pracovních dnů bez přestupů; výrazně v pracovní dny také vzroste nabídka přímého spojení Nymburk – Sadská – Praha tak, že kromě tradičního ranní spěšného vlaku do Prahy Holešovic budou ráno na čtyřech a odpoledne na šesti osobních vlacích přímé vozy do Prahy Masarykova nádraží, v opačném směru bude ráno jednou a odpoledne devětkrát přímé spojení Praha Mas. n. – Sadská – Nymburk
Nymburk – Jičín nedělní rychlík Turnov – Jičín – Praha bude jezdit o hodinu dříve (18.55 příjezd Nymburk)
Nymburk – Mladá Boleslav vlak 6043 pojede o 3/4 hodiny dříve, do Nymburka přijede už v 8.50; poslední rychlíky z České Lípy (19.44) a do České Lípy (20.04) nebudou jezdit jen v so a ne, ale denně; rychlíky v 8.04 a 14.04 pojedou až do Rumburka, obdobně v opačném směru v 9.44 a v 15.44