Projekt odstartoval se začátkem září. Jak si nechat kolo označit? „Zájemci o značení si musí zarezervovat termín v rezervačním systému na stránkách www.bezpecnynymburk.cz v záložce Městská policie. Ve stanoveném termínu se zájemce dostaví na Městskou policii Nymburk. Značení bude probíhat v září a říjnu tohoto roku. Předpokladem je, že ve značení se bude pokračovat i na jaře příštího roku podle zájmu občanů,“ uvedl Petr Černohous, mluvčí nymburské radnice.

Samotná značka (FIZ) je složena z roztoku lepidla a mikroteček s unikátním identifikačním kódem. „Jízdní kolo je na několika místech označeno speciálním roztokem s mikrotečkami, které mají specifický kód a označené kolo je následně zaevidováno v mezinárodním registru REFIZ, což značně zvyšuje pravděpodobnost nalezení v případě krádeže. Podle kódu policie zjistí majitele, který je v této databázi. Toto značení je pouhým okem téměř neviditelné,“ konstatoval Černohous. Značení je velmi odolné jak proti povětrnostním vlivům, tak také proti mechanickému poškození. Výhodou této metody je, že nepoškozuje předmět, na který je roztok nanášen.

JAK SI NECHAT OZNAČIT KOLO- zerezervovat si termín na stránce www.bezpecnynymburk.cz ve složce Městská policie
- v daný termín přijít na služebnu s bicyklem
- strážníci kolo během půlhodiny označí
- následující den je nutné nechat kolo v suchu

Značení jednoho kola trvá zhruba 30 minut. Roztok je nutné nanášet na čistá místa, proto je nezbytně nutné kolo před značením řádně očistit. Označený předmět schne patnáct minut a je nutné ho nechat 24 hodin v suchu z důvodu zatvrdnutí aplikované technologie. Značení je zdarma a je určeno pro fyzické osoby starší 15 let s trvalým bydlištěm v Nymburce.

Nymburk získal na projekt dotaci od ministerstva vnitra z Programu prevence kriminality. Rozpočet celého projektu je 63 280 korun, z čehož dotace ministerstva vnitra činí 56 940 korun a 6 340 korun doplatí radnice z vlastní kasy jako spoluúčast města. Za uvedené peníze byly pořízeny značící sady na přibližně 300 kol či invalidních vozíků, digitální mikroskop na identifikaci označeného předmětu, dva policejní identifikační sety a další vybavení. „Z projektu bude vybavena jak Městská policie, tak Policie ČR čtečkami těchto kódů. V případě odcizení tak lze ztotožnit majitele kola. Neméně důležitou roli hrají i výstražné samolepky informující pachatele o ochraně jízdního kola. Tyto samolepky mají především odrazující úlohu. Takto označené jízdní kolo se stává zcela bezcenným, neprodejným a pro nelegálního držitele nebezpečným artiklem. Tento systém ochrany kol, ale třeba i kompenzačních pomůcek se využívá již v mnoha městech,“ řekla místostarostka Adriena Gabrielová.

Podle starosty Pavla Fojtíka bude možné snadno odhalit kradená kola také u nepoctivých překupníků či v pochybných bazarech na území města. „Strážníci jednoduše přijedou a pomocí čtečky snadno rozpoznají, komu označená kola patří,“ uvedl Fojtík.