Stovky dětí, především z mateřských, ale částečně i základních škol, dorazily kolem deváté ranní před budovu hasičů vedle zimního stadionu.
V doprovodu učitelek či rodičů si caparti mohli prohlédnou veškerou techniku vystavenou na dvoře, zkusit si stříkat hadicí a srážet přitom kuželky nebo si i s odborným výkladem prohlédnout speciální obleky připomínající skafandry určené pro zásahy v zamořeném území.

Hasiči však měli připraveny i akční ukázky toho, co dovedou a bohužel velmi často musí zužitkovat v praxi. Jednou z prvních scén byla simulovaná nehoda osobního auta a vystříhání zraněné osoby, která zůstala zaklíněná uvnitř. Děti skoro ani nedutaly a se zaujetím sledovaly práci hydraulických nůžek a poslouchaly odborný výklad Jiřího Zimy.

S podobnými událostmi nymburští profesionální hasiči přichází do styku velmi často. Stačí připomenout nehodu jedenadvacetiletého řidiče mezi Nymburkem a Kamenným Zbožím, která se stala před pár dny a při níž museli hasiči z auta namáčknutého na strom vyřezat sedmnáctiletou spolujezdkyni. „Přesně tento tým, který tady vidíme v akci, se minulý týden zúčastnil krajské soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaného vozu 
a v konkurenci dvanácti týmů skončil na pátém místě. Jsou to opravdoví profíci," pochvaloval si své kolegy vedoucí nymburské stanice Roman Zima.

Pak se ke slovu dostalo lezecké družstvo, které předvedlo několik fyzicky velmi náročných zásahů včetně záchrany člověka visícího na laně v bezvědomí.

Zájem návštěvníků byl skutečně nečekaný, proto se trochu opozdila ukázka práce posádky hasičského člunu přímo na Labi.

Po obědě pak hasiči předvedli zásah u hořícího vozidla, což je vždy atraktivní podívaná, pokud se nejedná o reálnou situaci. Nejen dětem, ale zejména dospělým pak byla určena ukázka práce s hasicími přístroji. „Máme zkušenosti, že řada dospělých sice ví, kde jsou hasicí přístroje umístěné. Ovšem s praktickým použitím je to slabší. Spousta si lidí by je nejraději otáčela dnem vzhůru a spouštěla podle scén ze starých filmů třeba úderem o zem. To už ale dávno neplatí, jejich použití je dnes mnohem jednodušší," vysvětloval velitel stanice.

„DĚKOVACÍ DEN" U HASIČŮ

„Zrovna v pondělí jsme zažili takový zvláštní den. Na podzim jsme zasahovali u požáru ve vsi nedaleko Kostomlat. Bydlí tam devadesátiletá seniorka, byla ošklivě popálená, záchranka ji převezla do nemocnice. My jsme dokončili svůj zákrok. Ta paní spolu s potomky a vnoučaty v pondělí přišla k nám na stanici, má plastiku po oněch popáleninách a dorazila nám poděkovat. Přinesli i drobné dárečky, čaj a podobně, ale my opravdu nejsme na to tohle zvyklí, bereme svoji práci jako splnění povinností a tohle se stává skutečně jen výjimečně. Tak jsme byli velmi mile překvapeni," vyprávěl při Dnu otevřených dveří velitel nymburské stanice Roman Zima. „A ten samý den dorazili také zástupci jedné firmy, na jejímž objektu jsme hasili požár. Taky přišli poděkovat. Pondělí byl opravdu mimořádný děkovací den," doplnil další člen profesionální jednotky z Nymburka Zdeněk Vlasák.