Epidemie sice není, ale přesto se v některých školkách v regionu rozmohly vši. Na citlivý problém upozornilo redakci několik maminek s tím, že si příliš neví rady, jak ho řešit.

„Je to nepříjemné, ale děti mi nosí domů opakovaně vši. Sice je dostupnými prostředky zlikvidujeme, jdou s čistou hlavou do školky, ale vrací se opět s veškami. Co s tím?“ je nešťastná maminka z Loučeně, která si nepřeje jmenovat.

Na podobný problém si stěžují i některé maminky z Nymburka. „My už to naštěstí máme za sebou, ale myslela jsem, že to snad nezvládneme. Nakonec pomohl obyčejný hřebínek všiváček, chemické prostředky vůbec nezabíraly,“ má zkušenosti maminka Lenka O. z Nymburka.

Podle lékárníků se prostředky na hubení vší opravdu kupují hodně. „Je o ně celoročně velký zájem. Vši si děti vozí v létě z táborů, pak je zase nosí, když nastoupí do školy. Vždycky přijde nějaká vlna, ty problémy ve školách a školkách jsou. Je otázka, jak jsou někteří rodiče důslední a děti prohlížejí. Jen učitelé to nemohou uhlídat,“ myslí si laborantka Hana Zeleňáková z nymburské lékárny.

Podle hygieničky Marie Ježkové zatím žádná škola hromadný výskyt nenahlásila. Rodiče nejsou většinou ochotní prozradit, kam dítě dochází.
Ještě před časem byl problém vši hubit. Dostupné prostředky jako známý Difusil na ně vůbec nezabíraly. Podle lékárníků už ale údajně na trhu existuje dost nových účinných látek. „Je celá řada nových šamponů, sprejů i kondicionérů, které se dají i kombinovat. Je třeba je správně aplikovat, opakovaně, “ radí lékárníci.

Veš dětská nepřenáší nemoci. Dětem, které parazit napadne, se ale mohou u vlasových kořínků tvořit boláky a nepříjemné ekzémy.

 

Co radí na vši lékárníci…

– chemické prostředky dostupné v lékárnách: Difusil H Forte a přípravky z řady Parasitose, Repelent či Nemoxan
– k mechanické likvidaci pak speciální hřebínek, tzv. všiváček
– prostředky by se měly používat opakovaně, přesně podle návodu. Lepší je vystřídat jich více, vši jsou odolné a úporné