Pokud česká pranostika praví „Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem, máj půjdeme v háj“, letos by měla platit zcela naopak. Většina z promoklých a zimou se třesoucích májových Nymburáků, kteří museli opustit své domovy třeba za prací, by tam ještě rádi byli.

Letošní duben nás totiž hýčkal letními teplotami, což je ale v posledních deseti letech na Nymbursku pravidlem. Alespoň podle naměřených údajů amatérské meteorologické stanice ve Velence.

K průměru denních maximálních teplot na slunci, který byl vypočten na 32,7 stupňů Celsia, nejvíce přispělo datum 29. dubna, kdy ve Velence zaznamenali absolutní dubnové maximum. To se vyšplhalo na 47 stupňů Celsia na slunci.

Deset, dvanáct stupňů, na kterých se v posledních květnovýh dnech zastavuje rtuť teploměru, představovalo v dubnu nejnižší denní teploty. Přitom je letošní duben v porovnání s předchozími roky teplotně lehce nadprůměrný. Loni se průměr maxim na slunci dostal dokonce na 38 stupňů Celsia.
V dubnu pršelo v jedenácti dnech, jednou dokonce padaly kroupy. Týden se obejvovala mlha a jinovatka.

A jak bylo v dubnu v Poděbradech? Žáci Základní školy TGM Poděbrady ve své stanici naměřili nejvyšší teplotu 26 stupňů Celsia, minimální byla nula. Souhrn srážek uvedli 270 ml. Snad se v červnu nejen milenci budou moci přestat schovávat pod deštníky a znovu si připomenou ještě příjemně slunečný letošní první máj.