Teplé vánoční svátky bez sněhu a námrazy si bezpochyby pochvalovali řidiči a teplomilové. Hůře teplotní anomálii snášeli lidé se srdečními problémy, pro které častěji jezdila rychlá záchranná služba nejen na Nymbursku.

Výskyt srdečních problémů zejména u starších lidí nebyl během uplynulých dní ojedinělou záležitostí. Právě na prudké změny teplot a tlaku poukazují zdravotníci jako na hlavní příčinu kolapsů a srdečních příhod. „Před svátky i v jejich průběhu jsme vyjížděli hlavně ke starším lidem na Nymbursku, kteří měli srdeční problémy, středočeští kolegové mají za sebou obdobné výjezdy,“ říká z čerstvé zkušenosti člen nymburské záchranky, který stav přičítá právě počasí.

Jak se tedy prosincové počasí chovalo? Meteorolog Jan Novák se sám podivil nad netradičním vývojem teplot koncem roku. „Nepřirozené kolísání teplot jsme zaznamenali už v listopadu, kdy byla první půlka měsíce chladnější, než druhá. V prosinci bylo teplotních výkyvů hned několik,“ sleduje údaje naměřené amatérskou meteorologickou stanicí ve Velence Jan Novák.

Klesající tendence v prvním týdnu přešla v mírné oteplování. Postupné ochlazování včetně sněhové nadílky trvalo do 21. prosince, kdy všichni doufali, že se letos podaří bílé Vánoce. Nejvýraznější skok přišel právě mezi pondělím 21. prosince a pátkem 25. prosince. V tomto krátkém časovém rozmezí se průměrná teplota změnila zhruba o dvacet stupňů Celsia. „Noční minimum se 21. prosince dostalo na mínus 16,5 stupně Celsia, naopak denní maximum 25. prosince na 9,7 stupňů Celsia,“ sdělil Novák. Loňský prosinec se ochlazovalo postupně, nejvyšší naměřená teplota byla 11 stupňů Celsia hned 1. prosince, mínus 10 stupňů pak v poslední den roku.