Rok s desítkou na konci. Ve městech a obcích na Nymbursku se s ním rozloučí nebo rovnou přivítají rok se dvěma jedničkami. Většinou tradičně pomocí ohňostroje.

Okresní město rovnou přivítá nový rok 2011. Ohňostroj chystají na sobotu 1. ledna v prostoru Na Fortně, kde světelná podívaná propukne v 18 hodin. Předsilvestrovské taneční odpoledne si užijí už dnes ve foyeru Obecního domu od 14 hodin.

Lázeňská tradice

V Poděbradech si čekání na Silvestra mohou nejen lázenští hosté, ale i místní zkrátit soutěží Silvestrovská nadílka. Zájemci si mohou vyzvednout v Turistickém informačním centru na Jiřího náměstí formulář s otázkami k zajímavostem města, který je provede turisticky zajímavými místy a provozovnami. Tam soutěžící získají razítka a zpět v turistickém centru si vylosují dárek. Soutěž trvá do pátku 31. prosince.

„Ohňostroj se v lázních uskuteční tradičně na Silvestra o půlnoci na Lázeňské kolonádě, nic jsme na tom letos neměnili,“ sdělil starosta Poděbrad Ladislav Langr.

Silvestrovský běh

Silvestrovským během se budou loučit s letošním rokem v Lysé nad Labem. Ten startuje ve 14 hodin a prezentace začně už ve 13.30 hodin v místní sokolovně. Doběhnout mohou rovnou do kinoklubu Luft na Husově náměstí, kde se koná Silvestr v kině.

Novoročním ohňostrojem už v Lysé přivítají rok nový. V sobotu 1. ledna vypukne od 18.30 hodin v lokalitě na louce U Černých vrat.

V Městci Králové letos také zachovají tradici a ohňostroj město neudělá. „Historicky, pokud vím, u nás ohňostroj snad ještě nebyl,“ zavzpomínal starosta Městce Milan Pavlík. Tak si lidé nejspíš zachovají svou tradici soukromých ohňostrojů na zahradě nebo restauratéři před svými podniky pro hosty.
Sadská rozsvítí své náměstí ohňostrojem půl hodiny po půlnoci, tedy už v sobotu 1. ledna.

Milovice zvou na Silvestrovský ohňostroj pět minut po půlnoci, tedy už v sobotu na Nový rok do lokality Na Telečku.

Půlnoc ve 13 hodin

V Loučeni s oslavou Nového roku všechny předběhnou. „Náš zámek slaví příchod Nového roku jako první místo v celých Čechách a patrně i první v celé Evropě. Knížecí rodina Thurn – Taxisů, kterým zámek patřil, byla velmi světácká, kosmopolitní. Proto se zrodil nápad oslavit na Loučeni Silvestra s prvními obyvateli na planetě. Prvním místem na zeměkouli, kam přichází Nový rok, je oblast tichomořských ostrovů, z nichž asi nejznámější je souostroví Kiribati se slavným Vánočním ostrovem,“ řekl manažer zámku Loučeň Jiří Senohrábek.

Silvestrovský program začíná o půl jedné odpoledne našeho času, kdy se všichni oslavenci sejdou s knížecím párem nad mapou. Krátce před třináctou hodinou začnou hodiny odbíjet poslední sekundy a minuty před příchodem silvestrovské půlnoci na zeměkouli.

Jakmile kníže pronese slavnostní přípitek, začne novoroční plesání, nevšední tancovačka na zámeckém nádvoří. O půl druhé odpoledne se rozjede putování po tichomořských ostrovech se spoustou soutěžních úkolů a zároveň zábavných disciplín.

Krátce po čtrnácté hodině zavede knížecí nadlesní účastníky oslav do zámeckého parku, aby všichni společně připravili Silvestra pro zvířátka. Každou hodinu bude Bílá paní loučeňská hlásit další místa na zemi, do nichž dorazil Nový rok.

První silvestrovská veselice na zámku Loučeň skončí v půl čtvrté odpoledne rozlučkovým proslovem knížete a kněžny.