Alkohol a řízení bez dokladů. To jsou podle policistů největší problémy spojené s řízením aut na Nymbursku. Ačkoliv celkový počet nehod i těch, při niž dojde k tragédii, se na Nymbursku mírně snižuje, dramaticky roste počet neukázněných řidičů ve dvou výše zmiňovaných ohledech.
Příkladem může být posledních deset zářijových dnů.O víkendu byli chyceni dva mladí řidiči v Městci Králové. Oba nadýchali ke třem promile. Hrůzostrašnou nehodu zaznamenali v Činěvsi, kde Škodu Favorit rozřízlo svodidlo. Řidič měl také značně upito. Vrcholem pak byl muž, kterého hlídka zastavila ve Staré Lysé. Ten měl uložen zákaz řízení, neměl doklady a ještě nadýchal 1,44 promile!
„Podle našich informací je takových řidičů daleko více než v minulosti, a to hlavně i mimo speciální dopravně bezpečnostní akce. Je to v tomto ohledu jeden z nejzávažnějších problémů, s kterým se potýkáme,“ řekl zástupce okresního policejního ředitele Jaroslav Novák.
Nejsou výjimkou případy, kdy šofér nejenže nemá doklady, ale současně ještě nadýchá. „Přitom každý, kdo není hluchý a slepý, musí vědět, že řízení bez dokladů je od loňského léta trestným činem, stejně jako nadýchání alkoholu přes jednu promile,“ uvedl šéf nymburského dopravního inspektorátu Miroslav Soukup.
Nárůst evidují nejen v samotném Nymburce, ale i v dalších sedmi obvodních odděleních na Nymbursku.
A kde je příčina takové neukázněnosti? „Dovolím si po své mnohaleté zkušenosti tvrdit, že situace na silnicích je odrazem celkového stavu ve společnosti. V tuto chvíli dorůstá nová generace řidičů, kteří se narodili po revoluci a kteří mají jiné myšlení,“ analyzuje příčiny Soukup.
Právě mladší řidiči jsou podle jeho slov nesprávným způsobem dravější a tvrdší. Jsou v takovém prostředí vychováváni.
„Poznat se to dá i na příkladu, když se stane dopravní nehoda. Když k nám přijdou řidiči kvůli vyřešení celé záležitosti, ti starší, zhruba čtyřicetiletí, to opravdu berou vážně. Ti mladší si z toho nic nedělají, hlavně, že se nikdo nezabil,“ popisuje Soukup.
Ani výhled do budoucna není příliš optimistický. Pokud se podle odborníků výrazně nezmění klima ve společnosti, je naděje na větší ukázněnost řidičů minimální.