„Ty cikáne!“ a podle manažera poděbradského klubu ještě mnohem drsnějšími výrazy byl počastován při utkání III. třídy okresního přeboru Sány – Slovan Poděbrady hráč hostí romského původu Pavel de Giorgii. Rasistickým projevem údajně jednoho fanouška domácích se na konci týdne zabývala disciplinární komise. Ta se spokojila s důtkou pro pořadatelský klub.

K nevkusným projevům fanouška došlo v prvním poločase kolem 30. minuty. „Údajně jeden z fanoušků něco podobného vykřikl. Bohužel děje se to i v lize, kde je mnohem více pořadatelů a taková věc se dost dobře nedá uhlídat,“ řekl funkcionář Sán Martin Jeřábek. Podle jeho slov šlo na jejich stadionu o první podobnou záležitost.

Mnohem ostřeji vidí situaci manažer poděbradského klubu Petr Král. „Zazněly tam mnohem drsnější výrazy. Hráč z toho byl zdeptán, oznámil celou věc kapitánovi, který se obrátil na rozhodčího,“ uvedl Král.

Pořadatelé pak vyhlásili rozhlasem žádost, aby se podobné výkřiky neopakovaly. Později už si také nikdo na podobné excesy nestěžoval.

Případ řešila ve čtvrtek disciplinární komise nymburského fotbalového svazu. „Pozvali jsme rozhodčího i funkcionáře obou oddílů. Nakonec jsme se rozhodli celku Sán vyslovit důtku,“ konstatoval mluvčí komise Miroslav Čepelka.

Jednání u komise ale označil Král za nehorázné. „Sánští mě nařkli, že lžu a vymýšlím si. To přece vůbec nemám zapotřebí a ještě před vynesením verdiktu jsem odjel,“ zlobí se Král.

Mluvčí komise Čepelka pochází ze Semic, kde se před několika týdny stal podobný případ. I tehdy udělila disciplinárka Semicím důtku. „Mě je v podstatě takto poškozených oddílů líto. Vždycky se najde člověk s nízkým IQ, který sek podobnému chování sníží, a pak to odnesou kluby,“ tvrdí Čepelka.

Podle odborníků se však jedná o nebezpečný jev, který se bohužel rychle šíří i do nižších fotbalových soutěží. „Dneska už hrajou například černoši i na vesnicích. Při současném trendu se můžeme dočkat toho, že na ně pár diváků u postranní čáry bude při každém zápase bučet,“ varuje činovník jednoho z klubů na Nymbursku.