Ptačí chřipka. Termín, který se vyskytuje čím dál častěji v rozhovorech i na Nymbursku. Děsí veterináře, hasiče, ale především majitele chovů drůbeže.
Nejčerstvější zkušenost mají s ptačí chřipkou nymburští hasiči. Ti na konci uplynulého týdne pomáhali likvidovat ohnisko nákazy v pár desítek kilometrů vzdáleném Pardubickém kraji. „Byla to zkušenost, na kterou dlouho nezapomenu. Pokud by se virus vyskytl na více místech, myslím, že by vypukl obrovský zmatek a mám pochyby, jak by se taková situace zvládla,“ myslí si jeden z nymburských hasičů, kteří na východě Čech vynášeli mrtvé ptáky z hal.

V plné pohotovosti jsou také veterináři, na které se pravidelně obrací lidé s podezřelými nálezy mrtvých ptáků. Naposledy to byla labuť, nalezená u nymburského mostu na Labi. „Byla vyšetřena, naštěstí se žádné podezření na vir ptačí chřipky nepotvrdilo. V opačném případě by byla situace špatná,“ řekl ředitel krajské veterinární správy Zdeněk Císař. I z jeho slov je cítit, nakolik je stav vážný a odborníci nechtějí podcenit sebemenší detail.

Na situaci začali reagovat také myslivci, kteří podezřelé chování zvířat hlásí a na případné úhyny upozorňují veterináře. „Za současné situace sledujeme především zdravotní stav vodní pernaté zvěře, tedy labutí, kachen, racků a podobně,“ uvedl mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha.
Největší strach z možného rozšíření smrtonosného viru mají chovatelé drůbeže. Ti zavedli opatření už při prvním výskytu viru. „Například dezinfekci chlorovým vápnem. Nyní jsme provedli kontroly, případně jsme posypy obnovili,“ řekl vedoucí chovu Proagro Nymburk, který nechtěl být jmenován.