Chystáte se na dovolenou a řešíte problém, co se psem či kočkou? Pomoct by mohly takzvané psí hotely, ve kterých lidé mohou svého mazlíčka za poplatek ubytovat. Některé tyto zvířecí instituce dokonce nabízejí i víc než jen ubytování. Pes může navštěvovat kosmetický salón nebo se během výcviku naučit i něco nového.

Nejbližší oficiální psí hotel je v Českém Brodě a v Nehvizdech. Majitelům psů však mohou vyjít vstříc i v některých psích útulcích. Služby hotelového typu pro pejsky nabízí už čtvrtým rokem psí útulek v Lysé nad Labem. Je o ně prý čím dál větší zájem.

„Lidé nás oslovují čím dál častěji. Teď máme ubytovaných pět pejsků. Místa ale ještě máme,“ řekla ošetřovatelka Eva Čápová.

Téměř obsazeno pak hlásí psí hotel v Nehvizdech u Prahy. „Máme ubytovaných 20 pejsků. Ale osazenstvo se střídá, takže zájemci mají stále šanci.

Zákazníci většinou volají 14 dní dopředu a zamlouvají si místo. Někteří ovšem i 3 měsíce před sezonou, když chtějí mít jistotu,“ řekl majitel hotelu Roman Jakl.

V Nehvizdech pejsci nejsou v kotcích, ale volně ve výběhu. „Pejsci tedy musí být snášenliví. Od zákazníků také vyžadujeme základní očkování a čerstvé prohlášení veterináře o bezinfekčnosti,“ dodal Jakl. Psí hotel poskytuje i speciální služby. „Doléčujeme například pejsky po operacích, psi se mohou dívat na televizi, nebo dostanou smetánek či banán, když si to majitel přeje,“ dodal majitel psího hotelu.

Individuální přístup zajistí i lyský útulek. „Majitelé mohou pejskům přinést pelíšek, hračky, prostě na co jsou zvířata zvyklá. Pokud pes vyžaduje zvláštní péči, dietu, procházky, to zajistíme, majitel si také předem prohlédne, kde bude pes ubytovaný,“ podotkla Čápová s tím, že služby hotelového typu v psím útulku v Lysé nad Labem už využívají někteří stálí klienti.

A cena? Ta se odvíjí od velikosti psa. V útulku v Lysé nad Labem je to od 80 do 120 korun za den, v psích hotelích od 120 do 300 korun za den. U nadstandardních služeb si majitel psa o něco připlatí.