Pražáci mají na Nymbursku hlavně zájemo Lysou nad Labem, Sadskou, Kounice, ale třeba také Kersko. Místa, z nichž jsou v Praze doslova za pár minut. Stojí jim za to si ale připravit i za luxusní Poděbrady.

Problém je v tom, že mnohé obce a města už jim často nemají co nabídnout. „V případě Lysé nad Labem by si zájemci rádi kupovali parcely ve velkém, ale ty už jsou dávno rozprodané,“ řekl Jarmil Mlčák z jedné lyské realitky.

O nic lépe na tom prý není ani Sadská. „Jsme velmi žádaná lokalita, bohužel město už žádné pozemky nemá. Stavební parcely jsou v držení soukromých majitelů, a i když bychom byli schopni uspokojit ještě asi jednonásobek poptávky, musím s politováním konstatovat, že tam není vždy spolupráce jednoduchá,“ uvedla starostka Sadské Cecílie Pajkrtová.

Sadská dostala v restituci více lesů než polí a to je kámen úrazu. „Letos ale začneme pracovat na novém územním plánu a v něm se chceme pokusit posunout hranice, aby byla výstavba do budoucna ještě možná,“ dodala starostka.

Nejvíce nových obyvatelv regionu ročně přibývá do Milovic. A to kolem 500 až 600 lidí. O městě se také hovoří jako o „noclehárně Prahy“. Vyložený boom už ale opadl. Podle realitních makléřů je zde sice největší nabídka bytů, ale zdaleka tak velký zájem o stěhování do Milovic, jako byl před pár lety, prý už není.

„Zájemci z Prahy hledají dobrou dopravní dostupnost Prahy a bčanskou vybavenost, a obojí v Milovicích chybí. Spojení do Prahy je komplikovanější než z Lysé a chybí obchody, zdravotní péče, školy. Takže první obsazované byty v Milovicích už jejich majitelé přeprodávají a jdou za lepším jinam,“ říká makléř z Lysé. Situaci zhoršuje fakt, že zde nejsou pracovní příležitosti.

Na druhou stranu i pro vedení města v Milovicích je rychlý růst problematický. Osmitisícové město nemá dost prostředků, aby investovalo do občanské vybavenosti a infrastruktury. Starosta Milan Kraus už v minulosti přiznal, že město za růstem pokulhává, než že by se ho dařilo dotahovat.

Naprosto výjimečnou lokalitou na Nymbursku jsou pak Poděbrady. Jako lázeňské město s výbornou dostupností na dálnici do Prahy zde není podle makléřů problém s prodejem bytů. Těch navíc v posledních letech a ještě stále vzniká hodně. Na překážku prý není ani vysoká cena bytů, která často předstihne i ty v Praze na Černém Mostě.

„Během roku jsme rozprodali na osm desítek bytů v ceně 30 tisíc a více za metr čtvereční a hodně právě zájemcům z Prahy. Teď už se rozprodávají byty i přes 40 tisíc za metr,“ uvedl makléř z Poděbrad s tím, že třeba o Nymburk zdaleka takový zájem není.

I vedení města už ale konstatovalo, že s takovýmto trendem za čas přestane v Poděbradech stačit nabídka obchodů, služeb, vyžití nebo parkovacích míst a město do nich bude muset investovat nemalé částky.