Policejní manévry, zesílené hlídky, mimořádné služby o víkendech. Tak reagují policisté na většině území republiky na katastrofální čísla týkající se prázdninových víkendů na silnicích. Nymburska se to ale netýká. Jsou místní řidiči ohleduplnější?

Většina hlavních republikových tahů bude o víkendu zřejmě doslova zaplavena policejními hlídkami. „Minulý víkend byl na silnicích zatím vůbec nejhorší.

Pochopitelně na to musíme reagovat častějšími kontrolami, které nebudeme utajovat,“ tvrdí policejní šéfové v jednotlivých centrech.

Po častějších kontrolách volají i samotní řidiči. „Bodový systém ztrácí smysl. Chtělo by to, aby policisté byli důslední a měli v obcích častější hlídky,“ poznamenal v anketě Nymburského deníku Martin Macháček z Čelákovic.

Na Nymbursku se však víkendové statistiky zlepšují. „Z tohoto pohledu máme nehod čím dál míň,“ potvrdil šéf nymburského dopravního inspektorátu Miroslav Soukup.

Příčin pozitivního vývoje je několik. Jednou z nich je jistě zprovoznění dálničního úseku D 11 směrem na Hradec Králové. „Určitě to celkově dopravě v daném úseku výrazně pomohlo,“ uvedl už v minulosti Soukup.

Zatímco před otevřením úseku prakticky nebylo víkendu, kdy by v úseku od Poděbrad po Chlumec nad Cidlinou nedošlo k tragédii včetně smtelných úrazů, nyní je tehdy obávaný hradecký tah prakticky mrtvý a využívají ho pouze místní.

Nymburské silnice tedy o víkendu obleženy uniformami nebudou. „Nemyslím, že by to bylo řešení jakékoliv situace. Pokud by řidiči měli začít jezdit opatrněji jen kvůli tomu, že se bojí policistů, pak je to špatně,“ myslí si Soukup.

Navíc počet policistů na služebnách je limitovaný. „Řada z nich má v těchto dnech také dovolenou,“ připomněl šéf oddělení nehod Zdeněk Gajdoš.