Už před měsícem odborníci popisovali rapidní pokles míry nezaměstnanosti v regionu na 6,5 procenta jako historické číslo. V květnu však nezaměstnanost klesla o další dvě desetiny na 6,3 procenta. Je prý docela možné, že číslo půjde o jednu desetinu dolů i v červnu. Nymbursko se také stále drží pod celorepublikovým průměrem, který je 6,4 procenta.

Za snižování míry nezaměstnanosti prý stojí přetlak nabídky práce. „Možnost výběru volných míst je stále širší. A pokud je volných míst dostatek a uchazeč je odmítne, může být z evidence vyřazen,“ řekl Pavel Krpálek z nymburského úřadu práce s tím, že zaznamenal také lepší spolupráci se zaměstnavateli, co se týče hlášení volných míst a rušení obsazených.

Největší poptávka je už tradičně po zemědělských, kovoobráběčských a dřevařských profesích, ale také řidičích s řidičským oprávněním skupiny C nebo po kuchařích a číšnících.

Na konci května evidoval nymburský úřad práce 2804 uchazečů o práci. 330 se jich nově přihlásilo a 446 jich bylo z evidence vyřazeno. Uchazeči o práci mohli vybírat z 1221 volných míst, z nichž 638 bylo nově nahlášených. Nejvíce volných míst je pak v zemědělství.