Dva mrtví a tři těžce zranění. Taková je smutná bilance nehod na Nymbursku za uplynulý měsíc. Tato měsíční statistika je letos suverénně nejhorší.

Paradoxně je to přesně rok od zavedení bodového systému, od kterého si policisté slibovali radikální zlepšení situace v oblasti nehodovosti.

A to ještě v první polovině roku výrazně ulehčilo situaci otevření části dálnice D11 na Hradec Králové. Na starém tahu, který byl přezdíván „silnice smrti“, je teď minimum nehod. „Hlavním problémem je provoz na silnici číslo 38. Tam se odehrává suverénně nejvíce nehod,“ řekl šéf nymburského dopravního inspektorátu Miroslav Soukup.

Silnice číslo 38 je tah na Mladou Boleslav a zároveň hlavní tepna Nymburka. Od začátku roku na ní policisté šetřili 62 nehod, což je téměř 10 procent z celkového počtu.

V červnu se na Nymbursku stalo celkem 129 nehod, což je jen o jednu méně než v květnu a druhý nejhorší výsledek od začátku roku. Hmotná škoda se vyšplhala na 6 milionů korun. „Kdybychom znali přesnou příčinu těchto čísel, tak bychom rozhodně dělali všechno proto, aby taková statistika do budoucna nebyla,“ doplnil Soukup.

Z dalších statistických údajů jsou zajímavá čísla v kolonce příčiny nehod. Z celkového počtu 651 nehod, které se staly na Nymbursku za první půlrok, se jich 304 stalo kvůli tragickému způsobu jízdy šoférů. Nejčastěji to bývá nepřiměřená rychlost.

Stabilizovaný je počet případů, kdy řidiči usednou za volant po požití alkoholu. V loňském prvním pololetí jich policisté odhalili 60, letos jen o tři méně. V období od ledna do června zadrželi 33 řidičáků.

Nehodovost leden – červen

rok 2007 2006
počet nehod 651 836
usmrceno 6 9
těž. zraněno 9 24
leh. zraněno 136 179
škoda 31,8 mil. 45,9 mil.

Zdroj: Policie ČR