„Hlavně po vyučování se točí takový „sposťárničky“, slušně to nijak nemohu přiblížit. Jsou i malý náznaky šikany, ale týká se to jednotlivců a podle mě to ještě není nějak moc,“ vypověděl jeden ze žáků nymburské střední školy o praktikách s používáním mobilů na školách. To v Sázavě na Benešovsku mají radikálnější zkušenost. Surovosti vůči spolužákům si partička nahrávala a později se jimi ve třídě chlubila.
Vedení škol je v tomto ohledu takřka bezmocné. „Žáci mohou mobily používat o přestávkách, během vyučování ne. Pokud se tak stane, já osobně to řeším odebráním telefonu a vrátím jej po hodině,“ líčí svoje zkušenosti zástupce ředitele městecké základní školy Jiří Macháček.
Podle jeho slov se vedení školy ještě nesetkalo s případem, kdy by si školáci natáčeli scény týkající se ponižování spolužáků.
Opačný příklad řešili před pár dny na druhém stupni základní školy v Sázavě na Benešovsku. Někteří žáci šestých a sedmých tříd si přestávky vyplňovali svéráznou zábavou. „Jeden kluk si stoupl před zeď, druhý na něj natlačil lavici a třetí ho kopal do hlavy,“ vypráví děsivé zážitky jedna ze spolužaček. Scény si agresivní školáci nahrávali na mobil a chlubili se s nimi.
A to i přesto, že ve škole platí zákaz používání mobilů během celé vyučovací doby. „Žáci mají volný přístup k sekretářce školy, kde si mohou během dne kdykoliv zavolat svým zákonným zástupcům,“ řekla ředitelka školy Blanka Kubíčková.
Podobně rázná opatření zatím na Nymbursku školy nezavádí a podle žáků by to ani nemělo smysl. „Stejně by se volalo a blblo, jenže ilegálně,“ reaguje nymburský student.
S mobily si hrají také děti prvního stupně. A to i přes to, že školní řád podobné praktiky zakazuje. „O přestávkách si s nimi smějí hrát. V žádném případě to ale nesmí dělat o hodinách,“ doplnila učitelka základní školy v Hořátvi Iveta Šmejkalová.