Všední den, půl šesté ráno, Boleslavská třída v Nymburce. Do ŽOSky jede dělník na stařičkém bicyklu bez světel. Je mlha, šero, lehce mží, viditelnost minimální. Zezadu je slyšet zvuk motoru. Pak už jen náraz, pád…

Kdy že se to stalo? Zatím si lze datum, věk cyklisty, značku auta a další fakta včetně následků domyslet libovolně. Takový nebo podobný příběh by se však na Nymbursku podle policistů mohl v těchto dnech odehrát kdykoliv.

„Je to problém. Neosvětlení cyklisté jsou za stávajícího ranního podnebí nebezpeční sami sobě i okolí,“ říká šéf dopravky Miroslav Soukup. Podle policistů je důležité používat reflexní prvky na oblečení.

Situace je podle dopraváků i řidičů aut nebezpečná stejně ve větších městech i na vesnicích. Cyklistů, kteří jsou z pohledu řidiče zahlédnutelní na poslední chvíli nebo vůbec, se stále pohybuje po ranních silnicích spousta.

„Já bych je pokutoval opravdu tvrdě. To je pro řidiče něco strašného. Hlavně oni v podstatě jedou svůj vlastní závod o život a ohrožují tak ostatní,“ zlobí se jeden z profesionálních řidičů. Podle jeho mínění by měli policisté při podobných situacích hlídkovat častěji a být na podobné hazardéry nekompromisní.

Statistická čísla, která pravidelně zveřejňuje Ústřední automotoklub, hovoří hrozivě. Jen za prvních sedm měsíců letošního roku zemřelo na českých silnicích 65 cyklistů!

Bohužel tragický případ se nedávno odehrál také na Nymbursku. U Hradištka srazilo důchodkyni na kole auto, které ovšem z místa činu ujelo. Žena po několika dnech v nemocnici zemřela. Policisté podle posledních informací už znají totožnost darebáka, bližší informace vzhledem k vyšetřování poskytnou později.