Střední školy také na Nymbursku se chtějí dobře připravit na státní maturity, se kterými ředitelé škol v nadcházejícím školním roce spíše počítají. Proto se školy zúčastní říjnové generální zkoušky státních maturit. Ta se bude týkat písemné části maturit a pomoci má nejen studentům, ale také pedagogům.

Státní maturitní zkoušky se ve školním roce 2010/2011 zdají být nevyhnutelné. Znamenají vedle provedení zkoušek jednotlivých škol, ještě jednotné zkoušky předepsané pro všechny střední školy v České republice stejně.

Říjnové testování spočívá v písemné části, ústní zkouška z českého a cizího jazyka bude naostro v červnu. Říjnový test nemá mít vliv na hodnocení studentů v běžné klasifikaci.

Ředitelé škol na Nymbursku se shodují, že jim tak přibyde práce, náklady i strávený čas. „Bude to důležitá zkouška pro studenty i učitele, vyzkoušíme zároveň zajištění souvisejícího logistického a personálního rámce,“ připustil ředitel EKO Gymnázia Poděbrady Zbyněk Lukavec.

Generálka státních maturit má proběhnout od 11. do 15. října. Na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad (GJP) studenti se zkouškou počítají už od června. „Studenty jsme také předem připravili na dvě varianty, státní maturity se také konat nemusí. My jsme už ale zkoušeli i maturity nanečisto, testování má pro studenty vždy přínos,“ míní ředitel GJP Kamil Bříza.

Už delší dobu je do říjnové zkoušky přihlášeno také Gymnázium Nymburk nebo Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Nymburk. Logisticky připraveno s přizpůsobenými osnovami je také SOŠ a SOU v Nymburce.

Do říjnového testování se zapojí také Střední zemědělská škola a Střední odborná škola (SZeŠ a SOŠ) v Poděbradch. Také tam mají k zajištění průběhu a výsledků samostatného pracovníka.

Výsledkové listiny testů budou scanovány a pomocí digitálního datového terminálu, který byl škole přidělen, odeslány přímo do společnosti, která je zpracuje.

„My zpětně zjistíme pouze percentil úspěšnosti studentů v testech,“ uvedla ředitelka SZeŠ a SOŠ v Poděbradech Milena Kavková. Podle ní studentům říjnová generálka prozradí, jak jsou připraveni, a pro učitele budou ukazatelem, na co se mají ve výuce více zaměřit.